E-Posta Pazarlaması İçin Kılavuz-2

E-posta Pazarlaması İle E-Ticaret İşletmenizin Gelirini Nasıl Artırırsınız? Ayrıntılı Bir Kılavuz-2

E-posta pazarlamasının e-ticaret için çok önemli bir yere sahip olduğunu önceki yazımızda incelemiştik. Bu yazımızda diğer pazarlama yöntemlerine nazaran, yapılan yatırımın en yüksek oranda geri dönüşünün sağlandığı, e-posta pazarlamasının nasıl yapılacağına değineceğiz.

E-posta pazarlamasının maliyeti çok düşüktür ve çok çabuk sonuç alınabilir. Yalnız, diğer pazarlama stratejilerinde olduğu gibi e-posta pazarlaması da doğru planlandığında en olumlu etkiyi verecektir. İşte size, gelirinizi artıracak e-posta pazarlaması ipuçları

E-posta listesi oluşturun

Genişletilmiş bir e-posta listesine sahip olarak, e-mailinizi bir pazarlama aracına dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçilerinizden ve müşterilerinizden başlayarak bir e-posta listesi oluşturun. Ayrıca izin aldığınız kişileri de e-posta listenize ekleyebilirsiniz. Haber vermeden yaptığınız pazarlama, markanıza zarar verdiği gibi spam listelerinde görülmenize sonrasında ise bazı yasal problemler yaşamanıza neden olabilir.

Listenizi oluşturma işlemi bittikten sonra, müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi, sitenize kayıt olmaları için ikna etmelisiniz. Bunun için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilir ve hedef kitlenizi sitenize kaydolmaları için çağırabilirsiniz.

E-posta pazarlamasında geri dönüş yüzdesi çok yüksek olduğu için bu alanda reklam vermeyi düşünebilirsiniz.

Kullanıcılara ek değer imkanı tanıyın

E-posta gönderirken sadece ürünlerinizi tanıtan yazılar oluşturmaktan kaçının. Bunun yerine müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler üretmeye çalışın.

Dikkati ürünü satmaya değil, hikayesine yönlendirin

Sitenizde ürünlerinizle ilgili yeterince bilgi bulunuyor. Bir de e-posta metinlerinizde ürünlerinize ait özellikleri sayarsanız müşterileriniz bundan sıkılacaktır ve ürünü almak istemeyeceklerdir. Bu ise, isteyebileceğiniz son şeylerden biridir! Böyle bir duruma fırsat vermemek için ürünlerinizi anlatan hikayeler sunmak, müşterilerinizin ilgisini canlı tutmak için daha akıllıca bir yöntemdir.

“Ürünü neden satıyorsunuz?”, “müşterilerinizin hayatlarında ne gibi değişikliklere sebep olacak?” soruları ile hazırladığınız içeriklerde akıcı ve merak uyandırıcı ifadeler kullanın.

Sabit müşterilerinize ödül verin

Sitenizin sürekli müşterilerini zaman zaman ödüllendirmek, inanılmaz etkili bir yöntemdir. İndirimler veya minik hediyelerle tüketicilerinizin gönlünü kazanabilir, bir sonraki alışverişlerinde kazanacakları avantajlardan bahsederek size olan bağlılığını artırabilirsiniz.

Eski müşterilerinize kendinizi hatırlatmayı ihmal etmeyin

Sanal mağazanızdan bir kere alışveriş yaptıktan sonra tekrar gelmeyen, sitenize kayıt olan fakat hiçbir alışveriş yapmayan müşterilerinizin sitenize olan ilgisini artırmak ve aktif olmalarını sağlamak için yapabilecekleriniz sınırlıdır. Onlara cazip gelebilecek yeni kampanyalar ile sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Yalnız her müşteriyi geri çağırmaya kalkmayın. Sitenize kayıtlı olup da hiç aktif olmayan kullanıcıları silmek, listenizi gereksiz kalabalıktan ayırmanızda ve kaliteli bir listeye sahip olmanızda size yardımcı olacaktır.

Kapat