E-ticaret Nedir?

Ticaretin geçmişi insanlık tarihinin ilk zamanlarına kadar uzanır, önceleri takas olarak yapılan ticaret paranın icadıyla birlikte biraz daha şekil değiştirmiş olsa da tüm dünyayı etkisi altına alan bir sistem halini almıştır. E-ticaret yani elektronik ticaret ise ticaretin teknoloji ile birleşmesi ile birlikte sanal ortamda mal ve hizmet alım ve satımının yapıldığı bir ticaret şekli olarak son yıllarda kullanılmaya başlamıştır. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça hayatın hemen hemen her alanında teknoloji kullanılır olmuştur. Ticaretin de teknolojinin getirdiklerinden faydalanarak değişime uğraması kaçınılmazdır. E-ticaret de internet ile birlikte kitlelere ulaşmanın diğer bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerinden üretici, satıcı, aracı ve son kullanıcıları buluşturan e-ticaret siteleri tüm dünyada anında ticaret yapılmasına olanak tanır bu sebeple sanal ortamda yapılan küresel ticareti e-ticaret olarak tanımlamak da mümkündür. Son kullanıcıların da yoğun ilgi gösterdiği bu sitelerde ürünü siteden takip ederek satın alabilir, online ödeme yapabilir ve ürünün adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Üreticilerin de ürünlerini tüm dünyaya pazarlayabilmeleri için e-ticaret siteleri artık vazgeçilmez bir yere sahiptir. Dünyanın herhangi bir yerindeki müşteri üretici firmanın ürünlerini anında görüntüleyip yeterli bilgiye ulaşabilir, üretici ile iletişime hemen geçebilir. Bu tür sitelerin alt yapısını oluşturan sistem ise e-ticaret yazılımı olarak adlandırılır. İnternet üzerinden ticaret yapmak isteyen firmalar veya şahıslar e-ticaret paketi satın alarak kolaylıkla elektronik ticaretteki yerlerini alabilecekleri gibi bu hizmeti veren profesyonel firmalardan da destek alabilirler.

Teknolojinin hayatımızın odak noktasında olmasından dolayı her şey geçmişe oranla kat kat hızlandı, ticarette de alışveriş, ödeme, teslim gibi önemli aşamalar eskisine oranla çok hızlı işlemeye başladı. Sanal ticaretin çok kısa sürede tüm dünyada çok yaygın hale gelmesinin sebeplerinden biri de herkese zamandan tasarruf sağlaması ve sınırları ortadan kaldırmasıdır. Firmaların ve son kullanıcıların bulundukları yerden her türlü seçeneği değerlendirerek işlem yapabilecekleri e–ticaret sitesi sayısının her geçen gün hızla artması da bu sistemin getirdiği avantajlardan kaynaklanmaktadır. Marka tanıtımı, pazarlama, kitlelere ulaşmada kolaylık, fiyat avantajı, firmaların çeşitli maliyetlerinin azalması e-ticaret uygulamasının en önemli avantajlarındandır.

Kapat