E-ticaret yazılımında kargo modülünün önemi

E-ticaret yazılımında kargo modülünün önemi

E-ticaret sitesi için yazılım seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım faktörler vardır. Satış sitenizi açmadan önce hangi özellikleri barındırması gerektiğine iyi karar vererek ihtiyaç duyduğunuz en uygun yazılımı kolayca seçebilirsiniz. E-ticaret yazılımında bulunabilecek önemli özelliklerden biri de kargo modülüdür.

E-ticaret yazılımında kargo modülü nedir? Neden gereklidir?

Online satış sitelerinde kargo modülünün bulunmasının bazı avantajları vardır. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

- Modülün en önemli özelliklerinden biri sipariş esnasında hesaplama yapılmasına izin vermesidir. Bu sayede müşteri ürün siparişi verirken bulunduğu ile ve ilçeye göre hesaplama yapılarak kargo fiyatı bildirilir ve kargo ödemesinin yapılması sağlanılır.

- Kargo modülü ayarlarının aktif olarak kullanılması sonucunda kargo sorgulaması yapılabilir. Kargo takibinin yapılmasına olanak sağlanan bu modül sayesinde satış sitesinde müşteri siparişin son durumunu takip ederek bilgilendirilmiş olur.

- Kargo modülü anlaşmalı kargo şirketleri ile çalışır. E-ticaret sitesinde Aras kargo, Yurtiçi kargo, PTT kargo, MNS, UPS ve diğer kargo şirketlerinin sistemleri ile koordineli sonuçların getirilmesi sağlanabilir.

- Kargo takip modülünün aktifleştirilmesi ve çalışması sayesinde online satış sitesinde kargo yönetiminin kolay bir şekilde ve hızlı olarak yapılmasına olanak sağlanır.

- Modülde ek olarak kargo ücretsiz seçeneği aktif hale getirilebilir. Bu özellik ile E-ticaret sitesinde satışların artırılması hedeflenerek müşterilere belirli bir sipariş miktarının üzerinde kargo ücretsiz teklifleri verilebilir.

E-ticaret yazılımlarında kargo modülü nasıl çalışır?

E-ticaret web sitesi sahipleri kargo şirketleri ile anlaşmalarını yaptıktan sonra firmalarına özel fiyatları alırlar. Kargo firmasından alınan fiyat tablosunda desi ve mesafe bazlı fiyatlandırmalar yer alır. E-ticaret sistemine bu bilgilerin tek seferlik olarak girilmesi gerekir. Online satış sitesinde satılan ürünler de sisteme girilirken desi miktarlarının girişi yapılır. Bu sayede ürünlerin il ve ilçe bazında kargo fiyatlandırmaları kolay bir şekilde hesaplanır.

Yukarıda sıraladığımız bu özellikleri ile E-ticaret web sitelerinde kullanılan kargo takip modülü olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Profesyonel bir E-ticaret yazılımı tercih ederek siz de satış sitesinde bu özelliğin yer almasını sağlayabilir ve tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

Kapat