E-Ticaret'te eposta pazarlamanın etkileri

E-ticarette, yeni müşteriler kazanmak kadar, mevcut müşterilerin devamlılığını sağlamak da çok önemlidir. Bunu kimi internet yatırımcıları reklam vererek, kimileri ise organik hit almaya çalışarak, kimi de SEO çalışmaları yaparak gerçekleştirmektedir.

Her iki yöntem için de belli bir bütçe ayırmak gereklidir. Dönüşüm oranları, bu çalışmaların detaylarına göre değişkenlik gösterse de, bu yöntemlerden çok daha verimli bir seçeneğiniz bulunuyor; e-posta listesi oluşturmak.

E-posta listelerinin potansiyeli çok yüksek

E-posta pazarlaması olarak adlandırılan bu yöntem için, internet sitenizdeki ürünlerle ilgilenen kişilerin ve daha önce alışveriş yapmış müşterilerinizin e-postalarına ihtiyacınız var. Şirketlerin grafiklerine göre, bu e-posta adreslerine yönelik yapacağınız tanıtım çalışmalarından verim alma oranı bir hayli fazla.

E-posta pazarlaması yöntemini verimli kullanmak için, önce sitenizden alışveriş yapmış müşterilerin listelerini hazırlayın. Bu listeleri, alışveriş alışkanlıklarına ve kategorilerine göre gruplandırın. Ürün tanıtımlarınızı bu gruplara göre şekillendirin ve kampanya e-postalarını gönderin.

E-posta pazarlaması yöntemi ile sitenizden daha önce alışveriş yapmış insanlara gönderilen kampanyalar ve ürün tanıtımları, onları yeniden alışveriş yapması için teşvik etmektedir. Bunun nedeni ise, sizin sitenize daha önce güvenmiş olmalarından doğan rahatlık duygusudur.

Fiziki ticarette bile, insanların daha önceden alışveriş yapmış oldukları dükkanları, alışveriş yapmamış olduklarına kıyasla daha fazla tercih etme eğilimi bulunur. Bu eğilimi, e-ticarette kendinizi hatırlatarak tetikleyebilirsiniz. Daha önceden sitenizi tercih ettiklerini ve yeniden tercih etmeleri için güzel bir indirim fırsatı olduğunu müşteriye hatırlatmak, onları alışverişe yönlendirecek bir detaydır.

E-posta kampanyaları sayesinde, sepete atıp sayfadan çıkanların %15'i geri dönüyor

Son zamanlarda pek çok internet sitesinde kullanılan bu e-posta pazarlama çalışmalarının sonuçları çok ilginç veriler ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlara göre, bir kullanıcı internet sitenizde ürünü sepete ekleyip, satın almadan çıktığı zaman, bu durumla ilgili bir süre sonra e-posta hatırlatması alırsa, siteye geri dönerek alışverişi tamamlama ihtimali yükseliyor.

Kullanıcılara, sepete attıkları ürünü hatırlatıp e-postalar göndermek, %15 oranında geri dönüşüm sağlıyor. Normal şartlarda kaybedilen satış olarak görülen bir kitleyi, bu oranda geri kazanmak gelirlerinize önemli katkı sağlayabilir.

İpucu: Bu tarz e-posta kampanyaları için ideal mail gönderme süresi, siteyi terk ettikten sonraki 1 günlük zaman dilimidir.

İndirim e-postalarına geri dönüş oranı %1.04

BigCommerce Kanada şirketinin yapmış olduğu araştırmada, aylık olarak indirim kuponu veya indirimli ürün tanıtımı e-postalarına %1.04 dönüşüm sağlandığı görülüyor. Büyük bir mail listesine göndereceğiniz indirim kuponu, çok kısa sürede yüklü miktarda satış yapılmasını olanaklı kılabilir.

İndirim kuponu kampanyaları hazırlarken, genel bir kupon kodu kullanmak yerinde, tek bir kategoriye indirim yapmanız tavsiye edilmekte. Kullanıcıda “sınırlı” olduğu hissini uyandıran bu tarz kampanyalar, diğerlerine göre daha iyi satış sağlar.

E-posta kampanyaları müşterilere markanızı hatırlatıyor

E-posta çalışmaları, internet sitenizin müşterilere sık sık hatırlatılmasını sağlar. Böylece marka tanınırlığı kazanır, insanların internet sitenizi çevresindekilere tavsiye etmesini tetiklersiniz. Bu durum da, paralel olarak satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır

E-posta listesi ile yapılan çalışmaların en büyük artısı, diğer çalışmalardan çok daha fazla geri dönüş sağlaması. Özellikle, kısa süre içerisinde çok sayıda satış olanağı sağladığı için, e-ticaret yatırımcıları bu yolu tercih ediyor.

Bu tarz çalışmalarda yalnızca daha önceden alışveriş yapmış müşterilerinizi değil, ürünlerinize ilgili duyan her kullanıcıyı hedefleyebileceğinizi unutmayın. Ürünleriniz ile alakalı bilgilendirmeler veya incelemeler yayınladığınız bir platform varsa, e-posta listesi kayıt formunu buraya yerleştirebilirsiniz. Böylece ilgili ürünlerde yaptığınız indirimleri, ürünlerle hali hazırda ilgilenen bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

E-posta pazarlaması, hiçbir e-ticaret yatırımcısının gözden kaçırmaması gereken bir fırsat. Kullanılan kitlenin her alışveriş ile birlikte genişlediğini göz önünde bulundurursanız, ne büyük bir potansiyel olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

Kapat