E-ticarette SSL sertifikası neden kullanılır?

E-ticarette SSL sertifikası neden kullanılır?

E-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılan ödeme şekillerinden biri kredi kartı ile ödemedir. Bu ödeme yönteminde müşteri bilgilerinin güvenilirliğinin sağlanması amacıyla SSL sertifikasından yararlanılır. Peki, SSL sertifikası nedir? E-ticarette SSL sertifikası neden kullanılır? Tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

SSL Nedir?

E-ticaret web sitelerinde ödemelerin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesi için SSL sertifikası kullanılır. Secure Socket Layer kelimelerinin kısaltılmasından oluşan SSL güvenli yuva katmanı anlamına gelir ve 128 bit şifreleme anahtarından yararlanır. TCP/IP protokolü ile çalışan SSL sunucu ile istemci arasında güvenli bilgi akışının gerçekleşmesine yardım eder. Bu sayede bilgi sadece ve sadece doğru adreste deşifre edilir.

E-ticaret sitesinde SSL sertifikasının kullanımı

E-ticaret web sitesinde SSL sertifikasının kullanılmasının başlıca amacı bilgilerin gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasıdır. Müşteriler kredi kartı bilgilerini girdiklerinde SSL sayesinde bilgiler otomatik bir şekilde şifrelenir ve bu bilgilere yetkisiz kişilerin ulaşması engellenmiş olur. Şifrelenen bilgiler sadece doğru adreste deşifre edildiğinden dolayı gizli bilgilerin güvenliği sağlanmış olur.

SSL protokolünün sayesinde online satış sitesi üzerinden alışveriş yapan bir müşterinin adı soyadı, kredi kartı numarası, güvenlik numarası,  adresi ve diğer önemli bilgileri şifrelenir ve bu şekilde güvenli olarak iletilir. İnternet üzerinden alışverişin sağlandığı tüm sitelerde bu tip bir güvenilirliğin sağlanması olmazsa olmazlar arasında yer alır.

SSL Sertifikasının SEO açısından önemi

Günümüzde tüm gelişmiş arama motorları algoritmalarını sürekli web kullanıcılarına faydalı olarak geliştirmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz aylarda internet sitelerinin güvenilirliği ile ilgili önemli bir adım arama devi sayılan Google’dan geldi. Google artık algoritmasında SSL kullanımını bir sıralama faktörü olarak görmekte ve buna göre işlem yapmaktadır. Yani bir web sitesinin güvenli sertifika kullanması o siteyi arama motoru sonuçlarında diğerlerine göre daha avantajlı konuma getirmektedir. Özellikle E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren satış siteleri açısından bu özellik önemli olmaktadır. Ayrıca Google tarafından yapılan açıklamalara göre, önümüzdeki dönemlerde sitelerin bu şekilde güvenliklerini sağlamaları daha önemli bir sıralama faktörü olarak görülecektir.

Tüm bu yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı SSL sertifikası bir E-ticaret sitesinde mutlaka bulunması gerekenler listesini yer alıyor. 

Kapat