Eticarette ürün paketlemenin önemi

E-ticaret yatırımınızı yaptınız, internet sitenizi kurdunuz ve satışlara başladınız. Her şey gayet iyi gidiyor, her türlü tekniği, gerekliliği yerine getirdiniz. İnternet kısmıyla ilgili hiçbir şeye ihtiyacınız kalmadı. Peki ya sonrası?

İnternetten yapılan satışlarda, internet kısmının önemli olduğu kadar, müşteriye giden ürün süreci, yani fiziksel süreç de çok önemli bir noktadır. Müşterileriniz, harika bir tasarıma sahip internet sitesinden alışveriş yaptıklarında, gelecek olan paketin de aynı şekilde güzel olmasını beklerler. Bu beklentiyi boşa çıkarmak, gelecekte yapacakları alışverişleri etkilediği kadar, etrafa internet sitenizi tavsiye etmelerine de engel olur. Bu durumun önüne geçmek için, paketlemenizi ve ürünü gönderim tarzınızı belli kurallara uyarak yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

Mutlaka ilgi çekici paketler kullanın

Sıradan bir kutu ile gönderim yapmak yerine, üzerinde markanızın logosu bulunan bir kutuyla gönderim yapmak çok büyük maliyet farklarına neden olmayacaktır. Ama bunun yanında, çok büyük itibar kazandıracak bir ayrıntıdır.

Gönderimlerinizi yaparken, marka isminizin görünür olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu sadece müşteriniz için değil, müşteriniz kutuyu çöpe attığında da size tanıtım katkısında bulunacaktır. Bir çöp kutusunun kenarında, sizin markanıza ait kutuyu gören insanlar, eğer kutu tasarımı ilgi çekiciyse, o kutuya bakarlar. Böylece çok basit bir yöntemle marka tanınırlığı kazanırsınız. Bunun gibi bir yöntemi kullanabilecekken atlamanız çok yanlış bir hareket olacaktır.

Klasik kutu tarzından ziyade, daha ilgi çekici kutu tasarımları kullanabilirsiniz. Örneğin, bazı e-ticaret siteleri, gönderim yaptıkları kutuların tasarımında çok ilginç bir yöntem olarak, kutunun tekrar kullanılabilmesini sağlıyorlar. Geri dönüşüm açısından değil, satın alan müşteri açısından kullanılabilirlik sağlıyorlar. Kutular, tasarımları gereği, şık bir görüntüye sahiptirler. Ve içerisinde bulunan katlanabilir bölmeler sayesinde, müşteri, kutuyu bir kalemlik veya saklama kabı gibi kullanabiliyor.

Markanızın her zaman müşterinin gözünün önünde olmasını ve hatırlanmasını sağlayacak bu yöntemlere başvurmak, maliyetlerinize çok etki etmeyeceği gibi, tanınırlığınıza ciddi katkılarda bulunacaktır.

Paketlere küçük hediyeler ekleyin

Müşterileriniz, beğendikleri ürün ellerine geçtiğinde, satın aldıkları hizmetin karşılığını alırlar. Beklentileri de bu yöndedir. Fakat ürünle birlikte küçük bir hediyeyi ücretsiz olarak gönderirseniz, müşterilerinize beklentilerinden daha fazlasını vermiş olursunuz.

Bu tarz küçük hediyeler herkesi mutlu eder. Hatta bunu bir aşama öteye taşımak istiyorsanız, satın alan müşterilerinizin internet sitenizde yaptıkları hareketleri izleyerek, gezerken uzun süre inceledikleri düşük maliyetli bir ürünü hediye olarak gönderebilirsiniz.

Ürün hediyesi veya başka bir hediye, her ne olursa olsun, bu durum müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir.

El yazısıyla notlar ilave edin

Sanal bir ortamda, herkesin gördüğü site tasarımıyla, herkesin geçtiği satın alma adımlarıyla bir ürün alan müşteri, kendini özel hissetmeyecektir. E-ticarette böyle bir şey mümkün değildir ve müşterileriniz de bunun farkındadırlar. Fakat her şeye rağmen müşterilerinizin kendini özel hissetmesini sağlayabilecek bir yöntem mevcut. Üstelik hiçbir maliyeti de yok.

Müşterilerinizin paketleri içerisine el yazısı ile yazılmış küçük bir mektup yerleştirmek, müşterinizi önemsediğinizi hissettirecektir. Bu sayede, müşteri kendini özel hissedecek ve sitenizi tekrar tercih etme ihtimali artacaktır, etrafına tavsiye edecektir.

Müşterinize alışverişinden dolayı teşekkür eden, herhangi bir sorununda nasıl ulaşabileceğini anlatan, ve bunları anlatırken, onun ismine hitapla, el yazısıyla yazılmış olan bir mektup gönderin. Müşteri memnuniyetini kat kat artıracak, çok basit bir yöntem.

Elbette bu yöntem çok büyük e-ticaret sitelerinde zor olsa da, butik tarzda çalışan yatırımcılar için gayet kolay ve faydalı bir yöntem.

Paketinizin sağlam gittiğine emin olun

Gerektiğinden fazla paketleme malzemesi, koruyucu köpük kullanmaktan çekinmeyin. Gerekirse koli boyutunu büyütün ancak müşterinize ürünün sağlam gittiğinden emin olun.

Müşterileriniz ürünün ellerine ulaşması için zorunlu olarak bir bekleme sürecinden geçiyorlar. Eğer bu sürecin sonunda ellerine geçen ürün hasarlıysa, müşteri için çok büyük zaman kaybı ortaya çıkacaktır. Sadece zaman kaybı değil, markanız için de inanılmaz bir prestij kaybı oluşacaktır.

Müşterinizi kargo firmasıyla çözmeye yönlendirmeniz, o müşteriyi markanızdan uzaklaştıracak ve büyük ihtimalle tekrar alışveriş yapmamasına neden olacaktır. Eğer ürünün yenisini ücretsiz olarak gönderirseniz, masraflarınızda önemli bir artış görülecek, satışınız size zarar olarak dönecektir.

Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için, mutlaka paketlemenize çok özen göstermelisiniz.

E-ticaret, yalnızca internet kısmına sahip bir yatırım değildir. Satış sonrasında, ürünün müşteriye ulaşma aşaması da çok büyük öneme sahiptir. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece, herhangi bir sorun yaşamadan, memnun müşteriler ile işinizi sürdürmeniz çok olasıdır.

Kapat