İşletmenizi tanıtmada blog yazarlarının önemi

Küçük bir e-ticaret şirketi iseniz, blogcular ile çalışma fikri ilk başta korkutucu gelebilir. Doğru blog yazarlarını bulmak ve onlara işinizi tanıtmak zaman alır. Nereden başlayacağınızı bilmek ise işin en zor kısmıdır. Bu yazımızda bu işi biraz daha kolaylaştırmaya çalışacağız.

Neden blogculara ihtiyacınız var?

Çevrimiçi alanda, mağazanızın itibarı başarı için çok önemlidir. Müşteri ilişkilerini, katılımı, organik sıralamaları ve güvenilirliği geliştirir. Marka itibarınızı yükseltmenin en iyi yolu, markanızı tanınmış hale getirmektir. Bunu da en rahat bloggerlar ile yaparsınız.

Her blog yazarının eserlerini okuyan ve saygı duyan bir izleyici kitlesi vardır. Bu saygı, milyonlarca takipçisi olmasa bile binlerce kişiyi etkileme gücüne sahiptir. Blog yazarları ile birlikte hareket etmek, kitle oluşturmanız için size yardımcı olacaktır.

Çalışmaya başladığınız blogger, takipçilerini de beraberinde getirir. Bu da web sitenize gelen bir trafik demektir. Bloggerlar sosyal medyada izlediğiniz şeylere katkıda bulunurlar ve deneyimlerini bir inceleme, öneri veya hikaye vasıtasıyla satabilirler.

Bir blog yazarında neye dikkat etmelisiniz?

Her gün 2.7 milyondan fazla blog yayını yayınlanıyor, bu nedenle markanıza uyacak birini bulmak biraz zorlaşabilir. Bunun için bir bloggerda dikkat etmeniz gerekenler;

  • Geniş bir okuyucu kitlesine sahip olması
  • Düzenli blog içerikleri girmesi
  • İlgi gören bir kitlesinin olması
  • Sosyal medyada iyi bir takipçi sayısının olması
  • Markanıza uyan içerikler oluşturması
  • Kaliteli görseller kullanabilmesi
  • Profesyonel olması.

Uygun blog yazarlarını nereden bulabilirim?

Aramanıza başlamadan önce bir liste oluşturun, hangi alanlarda yazacak kişileri aradığınızı tespit edin. Doğrudan iletişim adresini bulmanız zor olabilir, çoğu başarılı blog yazarı bir ajans aracılığıyla iletişime geçmeyi tercih eder. Twitter ya da facebook profilini bulursanız ne ala!

Blogcularla nasıl çalışacaksınız?

İletişiminizde dolaylı yollara girmeyin, açık ve net olun. Blog yazarının ürünlerinizle ilgili bir inceleme yazmasını istiyorsanız, bunları açık açık belirtin. Birçok blog yazarı ilgili oldukları alanlar hakkında geniş profil bilgilerine ulaşabilirler. Ne istediğinizi bilirlerse ellerindeki profil ağları sizin için bir trafik haline dönüşebilir.

Kişisel olun. İletişim kurarken resmi olmanıza gerek yok. Kimse kitlelere gönderilen genel bir e-posta almaktan hoşlanmaz. Blog yazarıyla ilgili neyi ve neden onlarla çalışmak istediğinizi açıklayın.

Yaratıcı olun. Blogcunun katılımını teşvik etmek için onu heyecanlandırın. Bu, bir promosyon indirimi, okuyucuları için hediye verme, çekici bir ürün incelemesi veya bir nasıl yapılır kılavuzu olabilir.

Kapat