Türkiye’de e-ticaret

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmek adına bazı ihtiyaçlarını karşılamaları gerekmektedir. Yiyecekten beyaz eşyaya, kıyafetlerden mobilyalara kadar geniş bir yelpazede üretimi sürdürülen mallar konforlu bir yaşamı beraberinde getirmektedir. Aile ile bir araya gelinen yemek saatlerinde hazırlanan gıdaların muhafaza edilmesi için bir buzdolabına, kışın soğuğundan korunmak içinse kalın bir monta gereksinim duyulmaktadır. Örneklendirme amaçlı bahsettiğimiz ürünleri mağazalardan satın almak mümkündür. Bununla beraber alışveriş için tercih edilen bir yöntem daha vardır ki günümüzde kullanımı gittikçe artan internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Online Mağazalarda Güvenlik
İnternette işlerini halletmek üzere dolaşan ya da vakit geçirmek amaçlı siteleri ziyaret edenlerin karşısına bir tane online satış mağazası çıkabilmektedir. Geniş ürün skalası ve sunduğu imkânlar dolayısıyla alışveriş için bu tür sanal mağazalar incelenebilmektedir. Ancak internet kullanırken güvenliği elden bırakmamak gerekmektedir ve buna sipariş verme işlemi de dâhildir. Alışverişin yapılacağı web sitesinin güvenlik sertifikası kontrol edilerek bir sorun çıkmayacağından emin olunmalıdır. İnternette sanal kart kullanmakta bir diğer güvenlik önlemi kabul edilebilir.

Alışverişlerde kolaylık sağlayan web siteleri
Türkiye’de e-ticaret
yapılan birçok site bulunmaktadır. Örneğin çeşitli işlerde kullanılmak üzere üretilen çekiç, pense gibi ürünlerin satışları bu tür adresler üzerinden yapılmaktadır. Yine ünlü firmalar tarafından hazırlanan web sitelerinden kıyafet, aksesuar, dekoratif nesneler satın alınabilmektedir. Hedef kitleyle doğrudan etkileşime girilmesi, alışverişin kolaylıkla yapılması ve günün her saatinde ulaşılabilir olması e-ticaret sitelerinin avantajları arasında gösterilmektedir. Web sitesi üzerinden satışa çıkarılan ürünlerin kalitesine özen gösterilmesi müşteri memnuniyeti için önemlidir. İnternet sitelerine yüklenen ürün görseli ve fiyatının yanında özelliklerinden de bahsedilebilmektedir. Bu şekilde müşterilerin merak ettikleri detayları öğrenebilmeleri sağlanmaktadır.

Mobil uygulamalarla E-ticaret
İnternet kullanımının bilgisayar dışında tablet ve akıllı telefonlar üzerinden de gerçekleşmesi sebebiyle e-ticaret sitelerinin mobil uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu şekilde bilgisayarın başına geçmeye gerek kalmadan istenilen her yerden site ziyareti yapılabilmektedir. Ülkemizdeki e-ticaret piyasasında uygun fiyat avantajı sunan sitelerdeki ürünler incelenebilmektedir. Ayrıca akıllı telefon ve tabletler online alışveriş için tercih edilen cihazlar arasında yer almaktadır. TÜSİAD’ın konuyla ilgili “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: E-Ticaret” başlıklı bir raporu bulunmaktadır. Türkiye’de e-ticaretin büyüdüğünü söylemek mümkündür.

Kapat