Twitter E-Ticaret İçin Ne Kadar Önemli?

Sosyal medyanın ve buna benzer, forumlar gibi sanal sosyallik sağlanan platformların müşterileriniz üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bu durum herkes tarafından biliniyor ve kabul ediliyor. İnsanların birbirlerine bir ürünü veya bir siteyi tavsiye etmeleri, çevreleriyle paylaşmaları çoğu zaman bu tarz platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Müşteriler için, tanıdıkları bir kişinin tavsiyesi ile ürün almanın ne kadar önemli olduğu aşikar. Her yerde olduğu gibi, e-ticarette de müşterilerin birbirlerine tavsiyelerde bulunması çok daha fazla avantajlara sahip olsa da, tek başına, yalnızca bu durum bile sosyal medyaya özen göstermek için bir sebeptir.

Sosyallik anlayışımız değiştikçe, sanala kaydıkça, sosyal ortamlarımız da benzer şekilde değişime uğruyor. Bu değişimin sonucunda oluşan talep ise, sürekli yenileri ile karşılaştığımız sosyal medya platformları tarafından karşılanıyor. Platformlarda sayı ve çeşitlilik çok fazla olduğundan, doğal olarak yatırımcılar hangisinin satışları için gerekli, hangisinin gereksiz olduğu konusunda yanılgıya düşebiliyor. Bu tarz platformlardan en büyüklerinden biri olması nedeniyle, pek çok yatırımcının aklında soru işaretleri oluşturan yer; Twitter’dır.

Twitter yüzlerce milyonluk bir kitleyi barındırıyor
Twitter yüzlerce milyonluk bir kitleyi barındırıyor. Her geçen gün popülaritesi artmakta ve beklenenden çok daha hızlı büyümektedir. Hal böyle olunca, Twitter, e-ticaret yatırımcılarının iştahını fazlasıyla kabartmakta. Ancak Facebook gibi sosyal medya platformlarına kıyasla, kullanım tarzı ve kitlesi çok daha karmaşık. Twitter'da, Facebook'un aksine, çok sayıda anonim veya sahte hesaba rastlanabiliyor. Facebook sahte ve anonim hesapları kabul etmeyip kapatırken, Twitter bu konuda herhangi bir yasağa veya kurala sahip değil. Buna benzer şekilde, Facebook kullanıcılarını çok rahat şekilde sınıflandırabilirken, Twitter'da çoğu kullanıcı doğum tarihini bile profiline eklemiyor. Twitter'ın E-ticaret yatırımcılarının kafasını sıkça karıştırmasının temel nedenleri de tam olarak bu faktörler.

Twitter'da kullanıcı kitlesi çok karmaşık
Twitter, diğer platformların aksine, kullanıcı kitlesini sınıflandırmıyor. Yaş, ilgi alanları gibi faktörler Twitter tarafından gözlemlenmiyor. Bu durum, hedeflenerek göstermek istediğiniz reklamları olanaksız kılıyor. Yani, Twitter üzerinden belli bir kitleye yönelik reklam gerçekleştiremiyorsunuz. Bu durum reklamlara gelecek olan dönüşümü de azaltıyor. Bu sebeplerden dolayı, Twitter reklamları performans açısından hiç de faydalı değil.

Düşük bütçeli yatırımlar için Twitter reklamları uygun değil. Twitter, çok daha genel bir kitleye hitap eden reklamlar yayınlamaya izin veriyor. Böylece reklamlarınız potansiyel müşterilerinizi de içeren çok büyük bir kümede gösteriliyor, maliyetleri de paralel olarak artıyor. Çoğu zaman küçük bütçeli e-ticaret yatırımlarında Twitter reklamları istenen değerde geri dönüş sağlayamayıp zarar edilmesine yol açıyor.

Twitter müşterilerinize ulaşmak için gereklidir.
Reklamlardan ziyade, Twitter'da işimize yarayan çok önemli bir durum bulunuyor, üstelik tamamen ücretsiz.

Twitter'da iletişim, tüm diğer platformlara kıyasla çok daha şeffaf
Twitter'da iletişim, tüm diğer platformlara kıyasla çok daha şeffaf gerçekleşmektedir. Özel mesaj hariç, çoğu durumda, yazılan her şey herkes tarafından görülüyor. Twitter'ı diğer platformlardan ayırıp, bizim olmazsa olmazımız haline getiren özellik de tam olarak bu. Twitter, açık iletişim sağlaması sayesinde, müşterileriniz için şikayet ve memnuniyet bildirme aracı pozisyonundadır. Müşterileriniz bir ürününüzden memnun olduklarını Twitter'dan size bildirdiğinde, tüm arkadaş çevresi ve takipçileri bu memnuniyeti görmektedir. Aynı şekilde bir problemi hakkında yardım isteyen müşterinizin sorununu çözerken geçen süreç yine herkes tarafından görülebiliyor.

Twitter, bu şeffaflığı sayesinde, potansiyel müşterilerinizin markanıza bakış açısını olumlu etkiliyor. E-ticaret yatırımcıları için iyi yönetilen aktif bir Twitter hesabına sahip olmak çok önemlidir. Hem müşteri ile daha iyi iletişim, hem de potansiyel müşteriler için iyi bir imaj yaratıyor.

Reklam vermek yerine ücretsiz twitter paylaşımları yapın
Twitter reklamları, küçük çaplı yatırımlar için gereksizdir. Ancak Twitter'a herhangi bir ücret ödemeden açabileceğiniz hesap, size reklamdan daha iyi geri dönüş sağlama potansiyelini barındırıyor. Özetlemek gerekirse, yatırımınız için mutlaka Twitter kullanmalısınız, fakat reklam vermek, dar ve satın alma ihtimali yüksek bir kitle seçememenizden dolayı çok pahalıdır. Buna paralel olarak, geri dönüşüm oranınızın, harcadığınız paraya kıyasla çok düşük, verimsiz bir reklam türüdür. Bu nedenle, Twitter hesabı açmanızı, buna karşın çok büyük çaplı bir yatırıma sahip değilseniz reklam vermemeniz öneriliyor.

Kapat