E-Ticaret Siteleri İçin Etkileri Denenmiş Pazarlama Stratejileri-2

Siteleriniz için etkileri denenmiş pazarlama stratejilerini bu yazımızda anlatmaya devam ediyoruz.

Mail Listesi

E-posta listesi, pazarlama stratejilerinizin en güçlüsüdür. Mail listenizi etkin bir şekilde kullanmıyorsanız satışlarınızı etkilemesini de beklemeyin.

Mail listenizi oluşturun

Web sitenize gelen bir ziyaretçi sizden ürün satın almasa bile e-posta adresini bırakmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, ziyaretçinin siteye üye olması karşılığında ona özel fırsatlar sunmaktır. Örneğin şöyle bir kampanya ziyaretçilerin ilgisini çekebilir: “Kayıt olun ve bir sonraki siparişlerinizde %10 indirim kazanın” gibi.

Başka bir teknik ise, içeriklerinizin sonuna bir kayıt alanı eklemektir. Ziyaretçiler, ürünleriniz ya da yayınlarınız hakkındaki düşüncelerini yorum olarak bırakırken aynı zamanda e-posta adreslerini de sisteminize kayıt etmiş olurlar.

Mail listenizi kullanmak

Listenizi oluşturduktan sonra, onu kullanmaya başlayabilirsiniz. İçerik pazarlaması stratejisinde olduğu gibi e-posta pazarlamasında da bir plan dahilinde hareket etmelisiniz. İşte size mail listenizi planlı kullanmak için ipuçları:

  • Yeni ürünlerden bahsedin,
  • İndirim kampanyaları yapın,
  • Ürünlerle ilgili açıklayıcı içerikler girin.

Sosyal Medya

Sosyal medya doğru kullanıldığında, satış rakamlarına olumlu etkileri olur. Müşterileri, markanızın savunucuları yaparak şirketinizi sizin için teşvik etmelerini sağlayabilirsiniz.

Nereden başlayacağım?

Yapmanız gereken ilk şey, hangi platformları kullanacağınızı düşünmektir. Genellikle, İnstagram ve Pinterest gibi görsel olanlar, çevrimiçi mağazalar için en iyi sonucu verirler. Fakat Twitter ve Facebook da çok önemlidir. Süreniz kısıtlıysa, bazen tek bir platforma odaklanmak daha yararlı olabilir.

Ne tür içerikler paylaşmalısınız?

Tıpkı mail listeniz gibi, sosyal medya stratejiniz de içerik pazarlama stratejinize çok yakından bağlıdır.

Paylaşımlarınızın %20’lik kısmı promosyonlardan kalan kısmı ise ziyaretçilerinize hitap eden içeriklerden oluşmalıdır. Takipçileriniz arka arkaya gelen promosyon akışını beğenmezler, sadece satın almaya teşvik edilmek yerine eğlenmek ve bilgilendirilmek de isterler.

Konuşmalara katıl

Takipçileriniz için içerik yayınlamanın yanı sıra konuşmalarla da ilgilenmeniz önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, özellikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek bir şey olması halinde, trendin neler olduğunu görmek ve ona uygun yorum yapmaktır. Güncel olaylardan konuşmak bazen konu dışı gibi görünse de, tüm bunlar markanızın kişilik özelliklerine katkıda bulunur.Kapat