E-Ticaret Siteleri İçin Etkileri Denenmiş Pazarlama Stratejileri-3

Yazı dizimizin son bölümünde sizlere PR, Google Adwords ve Affiliate Marketing’in pazarlama stratejilerinize etkisinden bahsedeceğiz.

PR (Halkla İlişkiler)

İyi bir PR için sağlam içerikleriniz olması gerekir. Dergiler, gazeteler ve bloglar her zaman farklı fikirler aramaktadır. Bu yüzden içeriğinizi hedef kitlenizle alakalı halde oluşturmalısınız.

Hedef kitlenizi tanıyın

Yapmanız gereken ilk şey hedef pazarınızın, okuyabileceği yayınların bir listesini hazırlamaktır. İçeriklerin sonuna sizinle hemen iletişime geçebilecekleri alanlar oluşturmayı ihmal etmeyin. Yazılarınızın sonuna koyacağınız telefon numarası ya da mail adresi sayesinde, ziyaretçiler yorulmadan size ulaşabilirler. Kimi sitelerde “nerede bu iletişim kutusu” diyerek çok sinirlendiğimi ve hızla çarpı işaretine bastığımı çok iyi bilirim.

Okunması kolay içerikler hazırlayın

İnsanların çoğunun zamanı kısıtlıdır ve gün içinde sürekli aldıkları promosyon mesajlarından nefret ederler. Bu yüzden içerikleriniz kolay okunabilir ve gereksiz kalabalık içermeyen yazılardan oluşmalıdır. Yazı dizimizin ikinci bölümünde de bahsettiğimiz gibi içeriklerinizin yalnızca %20’si promosyonlardan oluşmalıdır. 

Google AdWords (Tıklama Başı Ödeme Reklamcılığı)

Satışları artırmanın en güzel yollarından biri, Google AdWords olarak bilinir. Buna karşılık, nakit gerektirdiği için sermayesi düşük olan yeni şirketler ilk etapta Google AdWords’ü tercih etmeyebiliyor.

Nasıl çalışır?

PPC (tıklama başı ödeme) reklamları, genellikle arama listelerinde ve sosyal medya sitelerinde gösterilen kitle hedefli reklamlardır. Birisi reklamınızı tıklarsa, web sitenize yönlendirilir ve bir ücret alırsınız.

PPC'nin en güzel yanı, bir kez doğru şekilde ayarlandığında, gelirinizi artırmak için reklam harcamanızı artırmanızın yeterli olmasıdır.

Reklam kampanyalarınızı yönetme

PPC reklamlar ile pazarlama yapmak, zaman alıcı ve karmaşık bir işlemdir. Kendi kampanyalarınızı yayınlamayı planlıyorsanız, en iyi uygulamayı araştırmak çok fazla zaman harcamanıza neden olabilir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, para kaybetmek çok kolaydır.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate marketing, başkalarının ürünlerini, bir satış yüzdesi karşılığında pazarlama olarak tanımlanır.

Nasıl çalışır?

Satış ortaklığı sisteminde üç şekilde kazanç sağlanır. Bunlar; tıklama başına ödeme, üyelik başına ödeme ve satış başına ödeme şeklindedir. Bu üç kazanç şeklinden isterseniz birini isterseniz de tamamını kullanabilirsiniz. Sistemi kısaca özetlemek gerekirse, karar verdiğiniz bir ürüne satış ortağı oluyor ve bu ürünün satılmasında aracılık yapıyorsunuz. Satılan her üründen belli bir yüzde alıyorsunuz.

E-Ticaret siteleri için kanıtlanmış pazarlama stratejilerimiz burada bitiyor. Yazımız biraz uzun oldu fakat bu tekniklerin işinize yarayacağını umuyor, bol kazançlar diliyoruz.Kapat