E-Ticaret Siteleri İçin Kanıtlanmış Pazarlama Stratejileri-1

Web siteniz için harika fikirleriniz mi var? Peki bunları nasıl uygulayacağınızı biliyor musunuz? Sitenizi tanıtmadan, fikirlerinizin sönük kalmasını ve kimseye ulaşamadan yok olmalarını izlemek istemiyorsanız bu pratik pazarlama teknikleri tam size göre.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, ziyaretçileri sitenize çekmek amacıyla, blog makaleleri, videolar, fotoğraflar ve grafikler ile hedef kitlenize hitap eden içerikler üretme şekli olarak tanımlanabilir.

Nasıl çalışır?

Çanta sattığınızı düşünün. Tatil sezonu geldiğinde çantanızı satmak için onu sitenizde nasıl pazarlarsınız? Şöyle bir başlık ilgi çekici olabilir: “Bavulunuza koymayı unutmamanız gereken tatil aksesuarları.”

Yazınızın içeriğinde elbise, ceket, ayakkabı ve en önemlisi sattığınız çantalardan bahsedebilir, yazıyı fotoğraflar ile destekleyerek okuyucuların çantanızı almak isteyeceği linki, yazının sonuna koyarak sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Peki bu, trafiği nasıl çekiyor?

Modaya duyarlı bir kadın tatil hazırlıkları yaparken google’a gidiyor ve “tatil aksesuarları” yazıyor, gelen makaleler içinde de sizinkini görüyor. İçeriğinizi açtığında gördüklerini severse, çanta ürün sayfanızı tıklayacak ve mağazanıza göz atacaktır.

İçerik stratejisi

İçeriğiniz için bir plan yapmalısınız. Haftalık olarak bu plana uymalı ve istikrarlı bir şekilde devam etmelisiniz. Hedef kitlenizi belirlemek ve onları tanımak, nasıl içerikler hazırlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Kimleri hedeflediğinizi bildikten sonraki adım, yayınlarınızı planlamaktır. Özgün içerikler üretmek zor gelebilir. Bunun için oluşturmayı düşündüğünüz başlıkları listeleyin ve bunları yayınlayacağınız zaman dilimlerini belirleyin. Örneğin özel günlerden biri olan Sevgililer Günü’nden bir ay önce, “Hayatınızın aşkı için sevgililer gününde alabileceğiniz 10 saçma hediye” gibi bir yazı hazırlayabilirsiniz.

Ölçtüğünden emin olun

Bir strateji belirlemiş ve düzenli olarak içerik üretmeye başladıysanız, bir sonraki adım, bunun ne kadar iyi çalıştığını ölçmektir.

Her ay hangi makalelerin sitenize en fazla trafik çektiğini ve hangisinin en çok satışa neden olduğunu incelemelisiniz. Bunun için Google Analytics gibi bir araç kullanın.

Maliyet

Burada hiçbir finansal maliyet yok, içerik pazarlamacılığının ana maliyeti çok zaman alıyor olmasıdır. Etkili bir içerik kütüphanesi oluşturmak için hem stratejiye hem de üretime çok fazla çaba harcamanız gerekir.Kapat