E-Ticaret Sitelerinin Güvenliği İçin Basit İpuçları

Yönetici alanınızı güvenceye alın

Sitenizin güvenliğini artırmanın en basit ve en ucuz yollarından biri, yönetici alanınızı korumaktır.

Magento veya WooCommerce (WordPress'e dayalı) gibi yaygın bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, varsayılan bir yönetici alanına sahipsiniz demektir. Sadece bunu kontrol ederek, kolay hedefler arayan tembel hackerlardan korunabilirsiniz.

Gerçekten önemli bir nokta, varsayılan yönetici kullanıcı adını değiştirmektir. Varsayılan kullanıcı adınız “admin” gibi basit bir şeyse hackerlar için kolay bir avsınız demektir. Giriş bilgilerinizi orijinal yapın ve çalınması zor olsun.

Ayrıca, yönetici alanına erişimin yalnızca bilinen IP adreslerine izin verilmesi için sunucu yöneticinizle konuşun. Kontrol ettiğiniz IP adreslerinin bir listesini oluşturarak yönetici alanına erişimi sınırlandırabilirsiniz.

Son olarak yönetici alanınızı, başarısız girişleri veya bilinmeyen IP adreslerinden gelen giriş denemelerinin sayısı belli bir eşiği geçtiğinde yöneticiye bildirmek üzere ayarlayın.

Bunlar şaşırtıcı derecede basit ve ucuzdur, ancak etkili adımlardır.

Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin

Siteniz yedeklenmediyse nasıl hissedeceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Donanım sorunları veya basit bir hata nedeniyle veri kaybı olabileceğini unutmayın. Verilerinizi yedeklerken asla dikkatsiz olmayın.

Anlaştığınız firmaya veya web tasarımcınıza bağlı olduğunuzu düşünmeyin. Verileriniz mülkünüzdür ve dolayısıyla da sizin sorumluluğunuzdadır.

Verilerinizi yedeklemek için elle yapabileceğiniz yollar vardır ancak burada unutulmaması gereken şey kontrollerin düzenli olarak yapılması gerektiğidir.

En iyi çözüm tam olarak ayarlanmış ve otomatik yedekleme servisini kullanmaktır. Bu, verilerinizin yedeklendiği, güvende olduğu ve güncel olduğu bilgisi ile rahatça uyuyabileceğinizi gösterir.

Müşterilerinizin kart verilerini asla tutmayın

Bazı e-ticaret platformları, müşterinizin kart bilgilerini saklama olanağı sunar. Bunu asla yapmamalısınız. Sisteminiz herhangi bir tehlike ile karşılaştığında sizi ağır bir cezaya uğratabilir.

Çok katmanlı güvenlik

Sitenizi güvence altına alacak sihirli bir mermi yok. Bu nedenle, birden fazla güvenlik önlemi almanızda fayda var. İşe bir güvenlik duvarı ile başlayabilirsiniz. Bütçenize bağlı olarak fiziksel bir güvenlik duvarı veya web uygulaması güvenlik duvarı kullanabilirsiniz. Bunlar, asgari olarak, SQL veya siteler arası komut dosyası oluşturma gibi en popüler saldırılara karşı etkin bir savunma hattı sağlar.Kapat