E-Ticarete yeni girenlerin dikkat etmesi gerekenler

Sektörde yeni olan ve henüz çok fazla tecrübeye sahip olmayan e-ticaret yatırımcıları, ne yapacaklarını kestirmekte zorlanıyorlar. Bu nedenden dolayı, pek çok e-ticaret yatırımı daha başlamadan bitiyor.

Henüz bebek adımlarıyla ilerleyen yatırımcı, karşısına çıkan ilk zorlukta yanlış adım atarak, yaptığı tüm yatırımı boşa çıkarabiliyor. Elbette bu tarz durumların her biri için ayrı ayrı tavsiye yazmak imkansız. Sıradan ticarette bile çok çeşitli ihtimaller mevcutken, e-ticarette bu ihtimaller sonsuz sayıda. Fakat yine de, e-ticaret sektörüne yeni adım atmış yatırımcılara belli başlı tavsiyelerimiz de var.

Deneme yaparken her zaman yedeğiniz olsun.

E-ticarette başarılı olabilmeniz için çok farklı yöntemler denemeniz gerekecek. Örneğin yeni reklam tarzları, farklı boyutlar, içerikler, site tasarımları ve çok daha fazlasını deneyerek ve en doğrusunu tespit ederek işinizi mükemmelleştireceksiniz.

Fakat bu deneyler sırasında, eğer müşterileriniz yeni eklediğiniz bir özelliğe beklediğiniz tepkiyi vermiyor ve önceki halinin daha iyi olduğunu söylüyorsa, hiç vakit kaybetmeden eski haline geri almalısınız.

Bununla birlikte, bu deneyleri yapmaya karar vermeden önce üzerinde çok fazla düşünmenizi öneririz. Özellikle site tasarımı gibi konularda, sabit ve oturmuş bir imaj çizmek için çok fazla değişikliği  kısa sürelerde yapmamalısınız. Eğer değiştirmek zorundaysanız, bunu parçalara bölerek, müşterilerinizi alıştırarak yapmalısınız.

Karınızı hemen cebe atmayın, kullanın

Ticarette her zaman her şey beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Bir ay geliriniz yüksek, diğer ay düşük olabilir. Hem bu durumlarda masraflarınızı daha rahat tolere edebilmek hem de gerekli yatırımlar için bütçe bulundurabilmek amacıyla, karınızın her ay bir kısmını siteniz için kullanın.

Örneğin, 3000 liralık reklam bütçesi ayırdıysanız, satışlardan 5000 lira kar ettiyseniz, ikinci ay reklam bütçenizi 2 katına çıkarmayı düşünebilirsiniz. Böylece otomatik olarak çok daha fazla kişiye ulaşacak ve daha fazla kazanç elde edeceksiniz.

Bir takvime bağlı olarak çalışın

Örneğin, ürün tanıtımı yapıyorsanız veya e-ticaret sitenizde blog yazıları yayınlıyorsanız, bunları belli bir takvime göre yayınlamanızda fayda var. Eğer perşembe günleri video yayınlamaya başladıysanız ve bunu her hafta yapacaksanız, sadece perşembe günlerini kullanın. Aynı şekilde, bir blog yayını yapıyorsanız, yeni yazılarınızı sadece belli günlerde yayınlayın.

Bu durum müşterinizin sitenize olan sadakatini artıracak ve o günlerde ilgili içerikleri görmek için giriş yapmasına teşvik edecektir. Bunun sonucundaysa, satın almaya yönlendirilmiş olacaktır. Potansiyel müşterileriniz her hafta sitenizi ziyaret edecek ve elbet o günlerden birinde alışveriş yapacaktır.

Sosyal medyanızı ilk günden itibaren aktif tutun

Domain isminizi kaydettiğiniz andan itibaren sosyal medya hesaplarınızı açın ve paylaşımlara başlayın. Hiç vakit kaybetmeden, sosyal medyada var olmak çok önemli. Hem kurumsal imaj açısından hem de sosyal medya hesaplarınızın bir geçmişe sahip olması açısından, hızlı bir şekilde bu hesapları aktif etmek önemli bir detay.

Yine bu hesapların sayısını mümkün olduğu kadar fazla tutun, mümkün olduğu kadar fazla sosyal medya sitesinde aktif olun.

İletişim bilgilerinizin açık olduğundan emin olun

E-ticarette güven sağlayan bir imaj hazırlamak zor. Kullanıcılarınızın size her zaman ulaşabileceklerini anlamış olmaları gereklidir. Örneğin, iletişim sayfanızda en az 3 farklı iletişim yolu bulundurmalısınız.

Eposta ile iletişime geçilmesi, telefon ve canlı destek hatlarının olması, hatta fiziksel adresinizin iletişim sayfasında yer alıyor olması kullanıcılara güvenilir bir imaj gösterecektir. Elbette bu bilgilerin doğru ve ulaşılabilir olduğundan kesin biçimde emin olmalısınız. İlk kez alışveriş yapacak bir kullanıcı, bir sorusuyla ilgili telefon açmak istediğinde size ulaşamazsa, o kullanıcı ve çevresi ikinci kez sitenizi ziyaret etmeyecektir.

Ürünlerinizi doğru biçimde gruplandırın

Bir kullanıcı ürün ararken ilk önce kolay ulaşılabilirliği tercih eder. Hiç kimse hırdavat malzemesi satın almak için sayfalarca makyaj malzemesinin arasında dolaşmayı istemez. Bu tarz durumların önüne geçebilmek çok önemli. Düzgün bir yazılım ile mutlaka düzgün gruplandırılmış ürünler kullanın.

Hem aradıklarını bulmaları konusunda yardımcı olacak, hem de müşterinizin alternatif ürünler arasında kolayca geçiş yapabilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda, “bunları da satın aldılar” gibi bir modül kullanarak, kullanıcınızın ihtiyaç duyabileceği ek ürünleri de gösterebilirsiniz. Bunu sağlayarak, müşterinin ekstra bir ürün satın almasını sağlayabilir ve satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

E-ticaret emek ve bilgi istiyor. Ancak bu bilgiyi edinmek çok da zor değil. Zamanla yaşadığınız tecrübeler, sizi sektöre her geçen gün daha kalıcı hale getirir.Kapat