E-Ticaretin Faydaları

E-ticaret tüm dünyada ve ülkemizde günlük hayatın bir parçası haline geldi. Geleneksel ticaret hala önemli bir yere sahip olsa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sanal alışverişe olan talep bu ticaret türünü farklı ve yüksek bir noktaya taşıdı. Hem üretici hem de tüketici açısından çok önemli avantajların yer aldığı bu sistem bulunduğu noktada olmayı ve daha ileri gitmeyi hak ettiğini çoktan kanıtladı. E-ticaretin faydaları iki açıdan değerlendirilebilir, birincisi tüketici açısından ikincisi ise üretici açısından. Ancak her iki taraf için de ortak olan fayda zamandan ve paradan tasarruf edilmesidir.

Fiyat karşılaştırması ve ürünleri detaylı inceleme imkanı
Tüketicilerin internet ortamında alışveriş yapması yani e-ticaret sisteminin bir ayağını oluşturmaları beraberinde pek çok avantajı da getirir. Tüketici bulunduğu yerden ayrılmadan farklı markaların ürünlerini karşılaştırabilir, fiyat araştırması yapabilir, ürünleri detaylı olarak inceleyebilir, kullanıcı yorumlarına erişebilir, farklı ödeme seçeneklerinden biri ile ödeme yapabilir, sipariş vermesi durumunda da ürünü adresinde teslim edilir. E-ticaret sitesi bu işlemlerin yapılabilmesi için uygun altyapıyı e-ticaret yazılımı ile sağlar. Güvenli alışveriş yapılabilmesinin yolu bu yazılımlar ile ilgilidir. Müşterilerin güvenliğinin sağlanması site sahiplerinin öncelikli sorumluluğudur. Tüketiciler için güvenli ve hızlı alışveriş yapmak önemlidir. Diğer avantajlar ise bu iki faydadan sonra gelir.

Tedarikçiler için daha geniş kitlelere ulaşma imkanı
Üreticiler açısından e-ticaret avantajları düşünüldüğünde ticaretin pek çok aşamasında fayda sağladığı kesindir. Tüketiciler için belirli faydalar olsa da elektronik ticaret üretici için üretim aşamasından itibaren her aşamaya katkı sağlar. Öncelikle ürünlerin ulaştırılacağı kitle geleneksel ticaretten çok daha büyüktür. Tüm dünyaya pazarlama yapma olanağı sağlar. Pazarlama stratejileri internet ortamına yönelik yapılarak hem pazarlama maliyeti düşürülür hem daha etkili pazarlama yapılabilir. Sosyal iletişim ağları da üreticiler için reklam kaynağıdır.

Takip edilebilirlik
E-ticaret sitesi sahibi olan firmalar sitelerinde hangi ürünlerin daha çok tercih edildiğini takip edebilirken bu ürünlerin üretimine ağırlık verip stok yönetimlerini daha doğru olarak yönlendirebilirler. Tüm bu avantajlar bir araya geldiğinde düşük maliyetli ve doğru strateji izleyerek hem Pazar paylarını genişletebilirler hem de daha fazla kar elde edebilirler. Uluslararası ticarette de iletişimin e-ticaret vasıtası ile sağlanması yine zaman ve maliyet açısından büyük oranda fayda sağlar.

 

 Kapat