E-Ticarette Sipariş Paketlerine İnsert Yerleştirmenin Önemi

Yeni müşteriler kazanmaktansa, hali hazırdaki müşterilerinizi elinizde tutmak her zaman daha zordur. Bu nedenle, müşteri sadakati yaratmak ve yaptığınız her satışta beklentileri aşmanız çok önemlidir. Bu yazıda, sipariş paketlerine konan insertlere değineceğiz. Müşteri sadakati sağlamak ve gelirinizi artırmak için insertlerden nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

İnsertler Neden Önemlidir?

Paket insertleri müşterilerinizle sağlam bir ilişki kurmak için hem uygun maliyetli hem de çok yönlü bir araç olabilirler. Satışları, ortalama sipariş boyutunu ve karı artıracak bu araçlar ile müşterilerinizin beklentilerinin altına inebilir, onların beklentilerini karşılayabilir ya da müşterilerinizin beklentilerini aşarak onları şaşırtabilirsiniz.

Müşterilerinizin markanızla ilgili fikirleri, beklentilerinin altına inebilir. Kontrolünüz dışında buna neden olabilecek birçok şey vardır. Her şey iyi gittiği sürece müşterilerinizin beklentilerini karşılayabilirsiniz. Ancak, doğru ambalaj insertlerini kullanmak gibi, ekstra beklentileri, zaman zaman önlerine sunmak gibi, markanızın tekrar öne çıkmasını sağlayacak ekstra şeyler vardır.

Paketleme insertlerinin neden önemli olduğuna bir göz atalım:

  • Ambalaj insertleri düşük maliyetlidir: Aşağıda, beş paket ekleme fırsat türünü tartışacağız, bunların her biri çok düşük maliyetlidir ve yüksek getiri sağlayabilir.
  • Paket insertleri çapraz satış için mükemmeldir: Müşterinin zaten ne istediğini çok iyi biliyorsanız, çok hedefli çapraz satış fırsatları ekleyebilirsiniz.
  • Paket insertleri, malları tasfiye etmek için mükemmel bir kanaldır: Taşınması zor ürünlerin pazarlama masrafları dönüştürülebilir ve mevcut müşterilerle olan ilişkinizi güçlendirmek için kullanılabilir.
  • Doğru insertler sadakati artırır: Müşteriye kendini özel hissettiren insertler, müşterinin bağlılığını artırmada önemli bir yere sahiptir.

Paket insertleri oldukça basit görünürler. Sipariş gönderirken kutuya yalnızca bir el ilanı veya kupon atmanız yeterlidir. Aslında, daha fazla değer sunmak ve müşterilerinizin bağlılığını artırmak için kullanabileceğiniz birçok seçenek var. Şimdi, en popüler paketleme insert seçeneklerinden bazılarına bir göz atalım:

Ambalajlama İnsertlerinin 4 Çeşidi

  1. İndirim Teklifleri

Ambalajlama insertlerinin en popüleri indirim teklifleridir. Bunlar daha çok e-posta ile gönderilirler. İleriki tarihlerde yapacağınız alımlarda iskonto veya krediler ekleyerek indirimlerinizi dijital dağıtım yöntemini kullanarak da seçebilir ve müşterilerinizin teklifi almasını ve somut bir hatırlatmayla bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Paketinize dahil edilmek üzere indirim veya anlaşma teklifleri oluşturmanın en uygun yollarından biri, bunları kartvizit boyutunda basmaktır (kartvizitler bu noktada böyle bir araç olup son derece ucuzdur). Her bir satın alımda bir tane indirim kartını alıcıya vermeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, kitlenizin hangisine en çok tepki gösterdiğini görmek için farklı teklif türlerini denemek isteyebilirsiniz.

Örneğin; bir sonraki siparişte kargo bedeli ödememe, 10 TL indirim ya da %25 indirim gibi seçeneklerden birini sunup, hangisinin daha çok geri dönüş sağladığını gözlemleyebilirsiniz.

  1. Ürün Numuneleri

Ürün numuneleri birkaç nedenden ötürü paketlerinize büyük bir değer katabilir. İlk olarak, sattığınız ürünlere bağlı olarak, bazen satıcınızdan ücretsiz numuneler alabilirsiniz. İkincisi, ürün numuneleri, müşterilerin bilmediği ürünleri deneme yoluyla yeni ürünleri satın almalarını sağlayan mükemmel bir yoldur.

  1. Küçük Hediyeler

Müşterilerinize göndereceğiniz küçük hediyeler ve sürprizler ile onları mutlu edebilir, satın almayı hiç düşünmedikleri bir ürünü onlara satabilirsiniz. Verdiğiniz hediye pahalı olmak zorunda değildir. Hediye, beklenmediği için onlar için hoş bir sürpriz olacaktır.

Küçük ve neredeyse değersiz bir hediye ne kadar etkili olabilir ki?

Bir restoran yemeğinin sonunda garsonlar tarafından gönderilen küçük şekerlerin müşterilerin memnuniyetini artırmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu jestin müşteriler üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir test yapılmıştır. Testte, adisyonla birlikte küçük bir şeker alan müşterilerin şeker almayan müşterilere oranla daha fazla eğlendiği gözlemlenmiştir.

Peki bu çalışmadan ne öğrenilebilir?

Küçük, görünüşte değersiz gibi görünen hediyeler, insanları kendine özgü hissettirirler ve müşterilerin size karşı olumlu duygular beslemelerini sağlarlar. Bu etki tepki yasasının bir sonucudur ve çok güçlü psikolojik bir tetikleyicidir.

Devamlı müşteri yaratmak için ambalaj eklerinizde küçük hediyeler ve kişiselleştirme yöntemlerini nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

  1. Teşekkür Kartları ve Kişisel Notlar

Müşteri paketlerine ekleyebileceğiniz en basit, en uygun ve en kişiselleştirilmiş insert, el yazısı ile gönderilen bir teşekkür kartıdır. Basit bir kart, güven oluşturmak için mükemmel bir jest olabilir. Yapılan araştırmalarda, müşteri takdir kampanyalarının büyük sonuçlar elde etme konusunda oldukça başarılı oldukları saptanmıştır.

Teşekkür kartları hazırlarken;

Küçük bir finansal yatırım ile göndereceğiniz teşekkür mektuplarında müşterinizin adını kullandığınızdan emin olun ve neden not gönderdiğinizi açıkça belirterek, şükranlarınızı iletin. Müşterinizle yaşadığınız deneyim hakkında özenli kelimeler kullanın. Profesyonel ancak sıcakkanlı bir imza ile kapatın. (“Saygılarımla” kullanılabilir.)

Sonuç

Paketleme insertleri, beklentileri aşarak ve doğru kitleyle doğru teklifi eşleştirerek daha fazla değer yaratmaya yöneliktir.

Tüm doğrudan pazarlama stratejilerinde olduğu gibi, işletmeniz için sadakat, satış ve kârı artıracak başarılı bir program oluşturmak için farklı paket insertleme seçeneklerini ve farklı teklifleri test edin.Kapat