Google Merchant Center Reklamları

Ürün listeleme reklamları olarak bilinen Google Merchant Center, internet üzerinden sattığınız ürünleri, tanıtımları, bağlantı adreslerini ve fiyatları içerdikleri görsellerle beraber arama motorlarında listeler halinde gösterilmesini sağlayan Google reklamlarıdır. Daha fazla açıklamak gerekirse Google Merchant reklamları; sanal mağazanızdan alışveriş yapmak isteyen kişilerin Google aramalarında,  ürünlerinizi özellikleri ile beraber ön planda görmelerini sağlayan kampanyalardır. Merchant reklamlarının alınmasının ardından, reklamlarınız ilk sayfada ve özel bir kutucuk içerisinde listelenmeye başlar.

Google Merchant ve Adwords hesabı edinerek ürün listeleme reklamlarını kullanabilirsiniz. Bu iki hesabı birbirine bağladıktan sonra, arama motoru Google’dan özel alanlar içerisinde gelen reklamları alabilirsiniz. Adwords hesabınız ile kampanya ve reklamları kontrol ederken, Google Merchant Center ile ürünlere ait bilgileri, özelliklerini ve görsellerini düzenleyebileceksiniz.

Google Merchant Center Ne Kadar Faydalı?

Daha çok tıklama ve dönüşüm yüzdelerine sahip ürünlerin tanıtımını yapan Google Merchant Center, hiçbir bağlantıya gerek duymadan direk görseller üzerinden reklam yapar. Böylece daha hızlı ve daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Kullanımı oldukça kolay bir yönetim paneline sahip olan ürün listeleme reklamlarının Google reklamlarından farkı, aynı anda birden çok ürününüzü gösterebilme özelliğine sahip olmalarıdır.

Google Merchant Center Nasıl Çalışır?

Ürün listeleme reklamlarını kullanarak, benzer özellikteki kampanyalar arasında görünebilmeniz için bir ürün feed’i oluşturmanız gerekiyor. Google, satışa sunulacak ürünlere ait bilgileri bir araya toplayabilmek için ürün Feed dosyalarına ihtiyaç duyar. Reklamını yapmak istediğiniz ürünler bu dosyalarda yer alır. Ürün feed’inizi, ürün listeleme reklamları sayesinde sisteme ekleyebilirsiniz.

Kısaca;

Google Merchant Center; tüketicilerin Google’daki aramalarında, ürünlere ait bilgilerin, görselleri ile birlikte direk karşılarına çıkmasını sağlayan kampanyalardır. Bilgilere ya da görsele tıklandığı takdirde, ziyaretçi, ürünün ait olduğu sayfaya yönlendirilir. Ürün listeleme reklamlarını kullanabilmeniz için Google Adwords ve Google Merchant Center hesabına sahip olmanız ve bu iki hesabı birbirine bağlamış olmanız gerekir. Google Merchant Center’ı kullanabilmek için ayrıca ürünlerinize ait ürün veri feedlerinizin olması gerekir. Bu verilerin ürün listeleme reklamlarınıza eklenmesi ile Google Adwords hesabınız üzerinden kampanya oluşturmanız sağlanır.

 

 Kapat