Ödeme Seçenekleri E-Ticarette Ne Kadar Önemlidir?

E-ticaret yatırımlarında, ödeme seçenekleri, müşterinin dikkat ettiği en önemli konulardan biridir. Ne kadar fazla yöntem ile ödeme alıyorsanız o kadar tercih edilme şansınız vardır. İnsanların, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde, ödeme alışkanlıkları genellikle kredi veya banka kartı üzerine olsa da, bazı durumlarda müşterileriniz çok daha farklı taleplerle gelebilir. Örneğin, kredi kartında limit olmayan veya çalışma şartlarından dolayı kredi kartı alamayan kişiler, pek çok internet sitesinde alışveriş yaparken zorlanırlar, hatta bazıları alışveriş bile yapmazlar.

Bu gibi durumlarda, arada ne kadar fiyat farkı olursa olsun, müşteri her zaman sorunsuz alışveriş yapabileceği platformu seçecektir. Örneğin, bu tarz bir müşteri için kapıda ödeme seçeneği sunarsanız, o kişi her zaman sizi tercih edecektir. Hem yatırımınızın karını artırmanız hem de müşteri memnuniyeti açısından ödeme yöntemi çeşitliliği çok önemlidir.

Kredi ve banka kartları olmazsa olmaz

Artık yeni çağda herkes alışverişlerini kredi kartı veya banka kartı ile yapıyor. Özellikle internetten yapılan alışverişlerde, kredi kartıyla alışveriş yapmak müşteride, sitenin daha güvenli olduğu hissini oluşturuyor. Buna rağmen, kredi kartı yerine banka havalesi yöntemi ile e-ticaret yapmaya çalışan şirketlere de rastlamak mümkün. Hem verimsiz hem de gereksiz bir yöntem olan banka havalesi ile e-ticaret, pek fazla tercih edilen veya önerilen bir yöntem değil.

Ancak bahsettiğimiz gibi, müşteri çeşitliliğini korumak amacıyla, hiç kullanılmasa bile, banka havalesi yöntemini kredi kartıyla ödemenin yanına ekleyebilirsiniz.

Daha radikal yollarla ödeme almaktan korkmayın

Şu an gündemde olan farklı ödeme yolları var. Örneğin bunların en başında Bitcoin geliyor.

Bitcoin adındaki sanal para biriminin yaygınlaşması ile birlikte, pek çok büyük firma, Bitcoin ile ödeme almaya başladı. Bu tarz ödeme alan online servislerden en büyüğü, her bilgisayar oyuncusunun bildiği, "Steam".

Bu tarz büyük çaplı yatırımlar bile radikal ödeme yöntemleriyle ödeme almaya başlıyorsa, siz de bunu kendi faydanıza olacak şekilde değerlendirebilirsiniz. Bitcoin ve benzeri sanal para birimleri ile ödeme kabul etmeniz, bunları kullanan kitleyi direk olarak size yönlendirecektir. Yalnızca bitcoin ile alışveriş yapacakları değil, etrafınızda sitenizin adını duyan ve yenilikçi ödeme yöntemlerini kabul ettiğinizi öğrenen kişilerde de merak uyandıracaktır. Bu durumun sonucunda, tanınırlığınız ve satışlarınız mutlaka pozitif etkilenir.

Her zaman güvenliği ön planda tutun

Ödeme yöntemlerinin çeşitliliği her şey değil. Bu ödeme yöntemlerinin güvenli olması, en önemli noktadır. Örneğin, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, eğer internet siteniz 3D Secure kullanmıyorsa, çok büyük müşteri kaybı yaşarsınız. Pek çok insan, 3D Secure gibi güvenlik yöntemleri kullanmayan siteleri tercih etmemektedir.

Bu tarz güvenlik önlemlerinin yanı sıra, sitenizin ödeme altyapısını korumak amacıyla, müşterilerinizin verilerini şifrelemenize yarayan SSL sertifikaları da gereklidir. Hatta günümüzde neredeyse her banka, sanal pos hizmeti sağlamak için SSL sertifikalarını zorunlu tutuyor. Eğer güvenli ve sağlam bir ödeme altyapısı oluşturmak istiyorsanız, bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Müşterileri nereden kazanacağınızı bilemeyebilirsiniz. Ancak nereden kaybedeceğiniz çok net ortadadır. Müşterilerinizi kaybetmemek ve potansiyel müşterilere yol göstermek için, mutlaka yatırımınızın küçük detaylarını bile kusursuz hale getirmelisiniz.Kapat