Sosyal Medya E-Ticaret İçin Ne Kadar Gerekli

Markalar artık insanlarla iletişime geçiyor, onlara selam veriyor, hatta espriler yapıyor. Hatta kimi zaman özel hayat konusunda bile tavsiyeler veriyor. Tüm bunları e-ticaret değil, fiziki satış yapan mağazalar bile yaparken, eğer sağlam bir sosyal medya yönetiminiz yoksa çok büyük problemler var demektir.

Fiziki mağazaların bile sosyal medya hesapları bulunuyor. Artık sosyal medyada varlık göstermek her markanın zorunluluğu haline geldi. Siz de mutlaka sosyal medyada yer almalısınız. Ancak sosyal medyada yer almak artık yeterli değil. Aktif olarak sosyal medyayı kullanmanız ve uygun kitleye markanızı göstermeniz gerekiyor.

Wendy's örneği sosyal medya kullanımını tamamen değiştirdi

Amerika'da faaliyet gösteren fast food zinciri Wendy's, sosyal medyaya yepyeni bir yorum katacak başarıda bir Twitter kampanyası yürüttü. Öncelikle Twitter üzerinden, Wendy's kimliği ile, markanın hesabı üzerinden sorulan saçma sorulara eğlenceli ve iğneleyici cevaplar verdi.

Wendy's hesabı üzerinden gelen bu cevaplar pek çok kullanıcının hoşuna gitti. Bunun üzerine “acaba buna ne diyecek?” diye düşünen kullanıcılar, Wendy's markasının Twitter hesabını mention yağmuruna tuttu.

Bu cevaplar yalnızca Twitter üzerinde sınırlı kalmadı. İnsanlar eğlenceli olan bu cevapların ekran görüntülerini her yerde paylaşmaya, Wendy's markasının Twitter hesabını birbirlerine tavsiye etmeye başladılar. Hemen ardından, Twitter'da Wendy's markası en çok ilgi çeken ve aratılan kurumsal sosyal medya profili haline geldi.

Wendy's, bununla da sınırlı kalmadı. Mentionlardan birinde, “Ömür boyu sınırsız nugget için kaç rt istiyorsun?” sorusuna, “18 milyon” cevabını verdi. Soruyu soran kişi de, “olmuş bil” diyerek yanıtladı. Daha sonra bu tweet büyük bir hızla her yere yayıldı, tüm Twitter, Carter Wilkerson ismindeki gencin attığı tweeti paylaşmaya başladı. Hatta bununla kalmayarak, küresel çapta ilginç olaylara sebep oldu.

Pek çok insan ellerinde pankartlarla sokağa çıktı, “Carter için nugget” yazılı pankartlarla re-tweet toplamaya çalışıldı.

Peki sonucu ne oldu ? Wendy's markası devasa bir tanınırlık kazandı, marka değeri 10 kat arttı. Bahsedilen tweet, tüm zamanların en çok re-tweet yapılan gönderisi oldu. United Hava Yolları'ndan, Amazon'a, Google'dan Microsoft'a kadar pek çok kurumsal hesaptan ve ünlü isimden re-tweet alındı. Aynı zamanda tüm dünyada haberlerde bir süre sürekli gündemde kaldı.

Tek bir tweet, tüm dünyaya ulaşabildi ve markaların sosyal medyaya olan bakış açısını tamamen yeniden yazdı.

Sosyal medya artık bir zorunluluk

Yalnızca satışlarınıza katkı veya marka tanınırlığı değil, müşterilerinize karşı güven yaratmak için de sosyal medya gerekli. Artık her insan sosyal medyaya bir şekilde dahil olmuşken, bir e-ticaret markasının sosyal medya hesaplarının olmaması düşünülemez.

Pek çok insan, internetten alışveriş yapmaya sosyal medya hesaplarını ziyaret ettikten sonra başlıyor. Sosyal medyada aktif varlığınız, müşterinizi ilk olarak size yönlendirecektir. Böylece keskin bir şekilde, satışlarınıza katkı sağlayacaktır.

Mümkün olan her sosyal medya hesabını kullanın

Mümkün olduğu kadar sosyal medya ortamında kurumsal hesap bulundurun. Bunların tamamını her gün güncellemek ve aktif tutmak zorunda değilsiniz. Ancak en azından her hafta bu hesapların her birini güncellemeniz, paylaşım yapmanız gerekli.

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ortamlarında ise durum daha önemli. Haftada bir kez yerine, her gün birkaç gönderi paylaşmanız markanızın tanınırlığına yüksek oranda katkı sağlar.

Her sosyal medya ortamında kurumsal olarak bulunuyor olmanız, müşterinize e-ticaret markanızın “ulaşılabilir” olduğu imajını verecektir. Bu sayede, her zaman çok sayıda alternatif yol ile ulaşabileceği bir markayı daha güvenli bulacak ve alternatiflerine kıyasla bunu bir tercih sebebi olarak kullanacaktır.

Müşterilerinize her zaman yanıt verin

Ürünlerinizle ilgili sosyal medya üzerinden yorum yapan, bir şeyler paylaşan her müşterinize yanıt verin, teşekkür edin. Markanızı daha samimi ve güvenilir kılacak bu detay, hem müşteri memnuniyetiniz hem de gelecekteki potansiyel müşterileriniz için güzel bir imaj sağlayacaktır.Sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir olmak, ürünle ilgili sorusu olan ve telefon, mail gibi yollardan bilgi almak istemeyen potansiyel müşterilerinizi de satın almaya itecektir. Basit bir soru için telefon açmak yerine Twitter üzerinden iletişime geçen müşteriniz, ürünü almaya daha rahat karar verecektir.

Aynı zamanda sosyal medyada şikayetlere açık şekilde yanıt vermeniz de mümkün. Her türlü memnuniyetsizliği, sosyal medya üzerinden gelen şikayetlere yanıt vererek çözdüğünüz zaman, gelecekteki müşterileriniz için “güvenilir ve müşteriye yardım eden bir marka”  görüntüsü elde etmek çok kolay.

Sosyal medya artık zorunluluk. Sosyal medyayı iyi kullanmanız ve markanızın bu alanda yapacağı çalışmaları iyi yönetmeniz gerekli. Yalnızca hesapları açıp bırakmak yerine, aktif şekilde kullanmanız size tanınırlık sağlayacaktır.Kapat