E-Ticarette İade Oranı Nasıl Azaltılır-1

Müşterilerinizin mutlu olup olmadığını etkileyen pek çok faktör vardır. Dokunma, bu faktörlerin içindeki en önemli unsurlardan biridir. Dokunma, geliştirdiğimiz ilk duyumuzdur. Tam anlamıyla, dokunmak için doğarız.

Dokunuş ve ticaret arasındaki bağlantı hakkında şüpheleriniz var mı?

Satış memurları arasında yapılan bir araştırmada, satış temsilcilerinin dokunma yoluyla temas ettikleri müşterilerin; %63’ünün daha uzun süre alışveriş yaptığını, %23’ünün daha fazla harcama yaptığını ve %49’unun daha sık satın aldığını göstermiştir.

Bilim adamları; dokunmanın stresi azaltan, güven duygusunu ve bağlanma duygusunu geliştiren oksitosin hormonunun seviyesini artırdığını söylüyor. Yapılan çalışmalarda oksitosin seviyesi yüksek olan kişilerin göze çarpan malları satın almak ve harcamak eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir.

Peki tüm bunların e-ticaretle ilgisi nedir?

Araştırmalar, bir maddenin yüzey etkisinin (ne kadar sert, yumuşak, ağır, kaba veya pürüzsüz olmasının) düşüncelerimizi ve hislerimizi etkilediğini gösteriyor. Tüketicilerin "dokunsal girdi" arzusunda oldukları ve ilk dokundukları öğeleri satın alma olasılıklarının düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Online alışveriş yapan müşteriler, satın alma işleminden önce e-ticaret mağazanızdaki öğelere dokunamadığından, liberal iade politikalarının, beğenmedikleri her şeyi risksiz olarak iadelerine izin verdiklerini bildiklerinden, körü körüne satın almaya devam ederler.

Bazı durumlarda çevrimiçi iade oranı % 50 gibi çok yüksek oranlara çıkabilir.

Bu makale size e-ticaret şirketlerinin iade oranlarını önemli ölçüde düşürmelerini sağlayacak fikirler verecektir.

Bedelini Aşan Ekonomi

Ölüm, vergi ve iade haricinde, e-ticaret dünyasında hiçbir şey kesin değildir.

Statista'ya göre, e-ticaret gelirinin 2017'de 1,4 trilyon artarak 2018'de 2,1 trilyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Ne yazık ki analistler, tüm çevrimiçi alışverişlerin yaklaşık üçte birinin geri geldiğini tespit etti. Haberler, belirli e-ticaret kategorileri için daha da kötüdür:

  • Konfeksiyon ve yumuşak ürünlerin % 20'si iade edilir.
  • Çevrimiçi olarak satın alınan pahalı ürünlerin % 50'si iade edilir.

Sürekli İade Edenler

Bütün bu iadeleri kim yapıyor?

Online giyim eşyası diğer e-ticaret ürünlerinden çok daha yüksek oranda geri gönderilir. Bu nedenle, e-ticaret giyim perakendecileri, getiri oranlarını düşürmek için daha çok çalışırlar. Perakendecilerin etkili bir şekilde çalışabilmesi için ilk önce iade nedenlerini belirlemeleri ve anlamaları gerekir.

Müşteri analizi verilerine göre bazı müşterilerin diğerlerine kıyasla ürünü geri gönderme olasılığının 15 kat daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, alışılmış iadelerin nedenleri genellikle değişir.

Ürünleri iade eden müşteriler 3 çeşittir:

  1. Gardırop ürünlerini bir kez giymek üzere alıp daha sonra onları saklamak istemeyenler. Bu insanların ürünü almaya gücü yetemiyor olabilir veya sadece iade politikalarından yararlanıyor olabilirler.
  2. Deneyen tüketici, yani giyimlerini evde denemek amacıyla çevrimiçi olarak satın alanlar. Bu kişilerin de satın aldıkları eşyaları tutma niyetleri yoktur.
  3. Deneme kabini tüketicileri. Bu tüketiciler aynı ürünün farklı boyut ve renklerini denemek isteyen müşteri tipidir. Gördüğü her şeyi denedikten sonra en sevdiklerini seçerler ve kalanını iade ederler.

 

Kapat