E-Ticaret'te İade Oranı Nasıl Azaltılır-3

Tüketici davranışlarını ve isteklerini anlayarak iade oranlarını azaltmanın en etkili yolu anketlerdir. E-ticarette bütün iletişimin %80’i sözsüz gerçekleşir. Tüm uyaranların 3’te 2’si beyine görsel sistem aracılığıyla ulaşır. Zaltman’ın araştırmasına göre, dijital dünyada insanlarla konuşmaktan ziyade onlara bir şeyleri göstermek ve böylece yapacakları tercihler ile onları tanımak daha kolaydır. Örneğin, basit bir anket kullanarak tüketicinin gizli düşünceleri ve hisleri anlaşılabilir. Tüketiciye direk sorduğunuzda alamayacağınız cevaplar mini anketler ile kolayca anlaşılabilir. Seçtikleri metaforlar veya imgeler müşterilerin zevklerini temsil eder. Bu görüntüler çoğu zaman insanların sözlerini sunamadıkları anlamları sağlar.

Özellikle giyim perakendecilerinin sanal platformda uyguladıkları bu yöntem ile iade oranları ciddi ölçüde azaltılabilir. Kataloglara eklenen görüntülerin stilistler tarafından seçilmesi tamamen müşterilerin satın alma geçmişlerine göre belirlenir ve alışveriş yapan kişilere en çok hitap edecek şekillerde düzenlenir.

Deneyimi Kişiselleştirin

Tüketicilerin % 70'i kendileriyle daha samimi bir düzeyde etkileşimde bulunmanızı beklediği için kişiselleştirilmiş çevrimiçi deneyimler hızla bir standart haline geliyor. Hızlı bir büyüme için müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesi kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur.

Çevrimiçi hazır giyim üreticileri, tüketicilere özel stiller oluşturabilir. Yapılan çevrimiçi anketler ile tüketicilerin istek listeleri belirlenebilir. Pinterest gibi görsel kaynakların zengin bulunduğu platformlardaki tüketici davranışları incelenerek, stilistlerin daha çok veriye ulaşmaları ve böylece daha zengin bir çevrimiçi deneyim sunmaları sağlanabilir. Pinterest beğenileri, tüketicilerin ilgilerini belirlemek için oldukça iyi bir kaynaktır. Kişiselleştirme, e-ticaret mağazalarının para tasarrufu yapmasını sağlar.

Özel promosyonlar ya da indirimler yalnızca belli bir ürünü iade etme olasılığı düşük olan kesimlere gönderilebilir. Bazı çevrimiçi perakendeciler hangi müşterilerin hangi ürünleri iade edebileceğini önceden tahmin etmek için bazı algoritmalar kullanır. Tüketici grubunuzun geçmişteki davranışlarına göre onları segmentlere ayırmak, benzer bir sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ürünlere Eğlence Katın

Hiç eğlenmeyen insanların daha fazla şişman olma,  daha çok suç işlemek ve diğerlerine göre daha az yaratıcı olma ihtimali olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar bunun doğru olduğunu söylüyor ve eğlencenin eksikliğinin, beyin gelişimini engellediğini ve beynin yeni fikirler üretemediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre eğlence sayesinde esneklik, düşünce, davranış, toplumsallaşma ve empati oluşuyor. En mutlu ilişkiler, kısmen de olsa eğlenen kişilerin sahip olduğu ilişkilerdir, çünkü eğlenmek bize doğal bir mutluluk getirir.

Biraz eğlenerek satın alma yolunda değerli bilgiler elde edebilmenin bir yolu, çevrimiçi anketler ya da katılım göstermeye teşvik eden bir takım yarışmalar yapmak olabilir.

Ürünler için açıklayıcı metinler hazırlarken ürünün teknik özelliklerinin yanı sıra eğlenceli birkaç mesaj verebilir ve tüketicinin daha kolay karar vermesini sağlayabilirsiniz. Anket sorularında daha yaratıcı mesajlar oluşturarak, müşterileri sıkmadan tam olarak ne istediklerini anlayabilirsiniz. Araştırmalara göre, bir kadının seçeceği fiyatlandırma, müşteri hakkında ipuçları sunmakla kalmaz, aynı zamanda bir kadının kendisini nasıl gördüğüne ve modayla ilgili yaklaşımı hakkında size fikir verir.

Sonuç

Araştırmalara göre insanlar satın almadan önce bir şeylere dokunduklarını söylüyor. Alışveriş yapanların gittikçe artan bir şekilde çevrimiçi öğeler sipariş ettiklerini, bunları denediklerini ve beğenmediklerini veya kendilerine uymayan ürünleri geri gönderdiklerini söylüyor.

İade konusunda en çok, online giyim eşyası sağlayıcıları risk altındadır. Çevrimiçi dokunuş sunmak açısından çok şey yapamazken, tüketicilerin satın alıp tutacakları konfeksiyonun daha iyi tahmin edilebilmesi için diğer duyuları ve bilişsel işlevleri uyarabilmeleri gerekir.

Kişisel stil araştırmalarını, tüketici algılamaları ile gerçekler arasındaki bağlantıları tanımlayan yollarla yapılandırmak iade oranlarını azaltmak için etkili olabilir.

Tüketicilere inançlarını sözlü olarak veremeseler bile neyi beğendiklerini ya da neyle mutlu olacaklarını söylemelerine yardımcı olacak resim açısından zengin anketler oluşturmanız gerekir.

Dokunmatik olmanın ötesinde duyusal deneyimleri vurgulamak ve iadeleri azaltmak için anketler ve mizahi içeriklerle eğlenceyi satın alma sürecine uyumlamalısınız.

Kapat