Link Kullanmadan Trafiğinizi Artıracak SEO Önerileri

SEO faktörlerini değiştiren arama motoru algoritmalarındaki son gelişmeler, e-ticaret sitenizin başarısını artırabilir. Bazı basit düzeltmelerle sayfanızdaki SEO’yu iyileştirebilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz.

Markalaşma, meta etiketleri, başlıklar ve paragrafların yanı sıra, içerik hala en önemli şeylerden biridir. Tıklama oranlarınızı, trafiğinizi ve etkileşiminiz artırmak için üzerinde iyileştirmeler yapmanız gereken birkaç öğe vardır.

Sayfa İçi Optimizasyon

Google’ın tek amacı, içerik ve kullanıcı amacını anlayabilen en gelişmiş arama motoruna sahip olmaktır. Harika yazılmış bir içeriğe sahip olabilirsiniz, ancak iyi bir sıralamanız yoksa trafiğinizde artış bekleyemezsiniz. Anahtar kelimelerin kullanımına mutlaka özen göstermelisiniz. Meta açıklamalarında kullandığınız anahtar kelimeleri, başlıkta ve içerik içerisinde en az bir kere kullanmanız gerekir.

Öne Çıkan Anahtar Kelimeler ve Etkileyici Başlıklar

Anahtar kelimeniz nasıl daha hızlı görünebilir? Başlığın başında mı olmalı, yoksa sonunda mı? Sitenin içeriği hakkında bilgi veren meta tagları sayesinde arama motorları siteleri indexler. Meta taglarını kullanarak arama motorlarında üst sıralara çıkmak artık mümkün olmasa da, web siteleri için meta tagları hala önemli bir öğe konumundadır. Meta tagı olmayan bir sayfanın eksik olduğunu ve standartlara uyum sağlamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Meta tagları ve title tagları, arama motorlarında yapılan aramalarda sitenizin görünmesini sağlar. Sayfanızın başlığının (title tagı) ve sayfanızın açıklamasının (description, meta tagı) olması, ziyaretçilerin sitenizi görmesini ve sitenize tıklamasını sağlar. Başlık etiketlerini optimize ederken, anahtar kelimeleri içermesine ya da anahtar kelimelere yakın sözcüklerden oluşmasına özen gösterilmelidir.

Başka bir öneri de, başlıklarınızın dikkat çekici olmasıdır. “En İyi Dizüstü Bilgisayarlar” yerine “2017 Yılının En İyi 17 Dizüstü Bilgisayarı” demek çok daha etkili olacaktır ve sitenize daha çok tıklama getirecektir. Dikkat çekici başlıklar oluştururken rakamların gücünden yararlanmayı unutmayın. Sayılarla desteklediğiniz başlıklar tıklanma oranınızı artıracağı için size daha çok trafik kazandıracaktır.

Başlık Etiketlerini Optimize Edin

Başlık etiketlerinizi optimize edip etmediğiniz konusunda emin olmalısınız. Google ve diğer arama motorları sıralamaları iyileştirmek veya azaltmak için anahtar kelimeyi nasıl kullandığınızla pek ilgilenmez. Anahtar kelime kullanımınızın Google sıralamalarına pek etkisi yoktur. Daha çok tıklanma oranlarınızı artırır. Google AdWords’te reklam yayınlayan pek çok kişi reklam metinlerinin tıklama oranlarına etkisini görmüştür. Metinlerde geçen anahtar kelimeler kullanıcıların dikkatini çeker. Örneğin, “ücretsiz kargo, en düşük fiyat garantisi, aynı gün kargo” gibi kelimeler, tıklanma oranınızı artırır ve bulunmanızı kolaylaştırır.

İçeriklerinizi harekete geçirici mesajlar ile sonlandırmayı unutmayın. “Alışverişe başlamak için, daha fazla bilgi almak için, ürün ayrıntılarını görmek için, göz atmak için” gibi mesajların olumlu etkileri vardır ve tıklama sayılarını artırır.

Kapat