Trafiğinizi Artıracak SEO Önerileri-2

Etiketlerde Zorlayıcı Olmayın

Sadece anahtar kelimeyi oraya girerek gerçekten fark yaratamazsınız. Metin açıklamalarını yazma konusunda SEO uzmanlarına kıyasla metin yazarları daha başarılıdır. Gerçekten de, tıklama oranları alacak etkileyici bir metin yazmak fark yaratır.

Bir başlık etiketi, günümüzdeki en güçlü sayfa sıralaması faktörlerinden biridir. Dolayısıyla, arama motorları daha az seviyede de olsa hala bir web sitesine tıkladığınızda sayfanın üst kısmında gördüğünüz başlığa güvenir.

Daha Fazla İçerik, Daha İyi Sonuçlar

Bir web sitesindeki en önemli şey içeriktir. İçerikle ilgili, insanların sordukları ilk şeylerden biri "Ne kadar içerik yeterlidir?". İçerik sayısı ne kadar çoksa gelecek trafik de o kadar çok olacaktır. Sayfalarınızda dolaşan kişiler, merak ettikleri başka şeyleri yine sitenizde bulabilirler. Bu da tıklanma oranınızda büyük bir artışın olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla, sayfanızda çok miktarda içerik varsa, arama motorları sıralamaları üzerinde olumlu bir etki bırakmanız da o kadar çok olur. Bununla birlikte, içeriklerinizin kullanıcıya hitap eden ve onu yönlendiren şeylerde oluşmasına dikkat etmelisiniz. Bir kategori sayfanızda çok fazla içeriğe sahipseniz ve tüm ürünlerinizi görmek isteyenler sayfayı aşağı çekiyorsa, sıralamanızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Optimizasyon İçin Sayfa Hızı

Siteniz çok yavaşsa, sıralamalarda üstlerde olmayı beklemeyin. Siteniz iki üç saniyede yükleniyorsa ve siz bunu bir saniye daha azaltırsanız sıralamada belirgin bir etkisi olmayacaktır. Ya çok hızlısınızdır ya da çok yavaşsınızdır. Yavaş yüklenen siteler sıralamalarda gerilere düşerler. Bu nedenle, sayfalarınızın iyi yüklendiğinden emin olmak çok önemlidir. Ana sayfayı, ürün sayfasını ve kategori sayfalarını daima kontrol edin, çünkü bazen ürün sayfalarınız yavaş olabilir, ancak kategori sayfalarınız hızlıdır. Sayfa hızınızı kontrol etmek için Google’ın bir hizmeti olan PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayfanızı test ederek, yüklenme hızının ne kadar sürdüğünü gösterir.

Mobil Dostu Sayfalar

Her geçen gün daha da önem kazanan mobil cihazlar, kullanıcı odaklı web sitelerinin çoğalmasını ve gelişmesini sağladı. Kullanıcılara yönelik çok sayıda güncelleme yapan siteler, mobil cihazlardan daha çok ziyaretçi çekmeyi amaçlar. Mobil arama yapan kişilerin sayısının artması ile birlikte Google sıralamalarında görünebilmek için mobil uyumlu web siteleri ön plana çıkmaya başladı. Sitenizdeki içerikler masaüstü deneyimi sunuyorsa, ürün açıklamalarınızı mobil kullanıcıların görebilmeleri ve ürünlerinizi incelemeleri oldukça zor olacaktır. Dolayısıyla bu durum ziyaretçi kaybına ve sıralamalarda düşüşe neden olur.

Önce Yayınlanan İçerik

Özgün bir konunun benzerleri arasında daha önce yayınlanmış olması tabi ki çok önemlidir. Yalnız, tarihten öte içeriğin kalitesi daha büyük önem taşır. Benzer içeriklere sahip sitelerde yapılan eklemeler ve zenginleştirilen içerikler, tarihi daha erken yayınlanmış içeriğe göre daha üstlerde çıkılmasını sağlar. 100 kelimelik ve ziyaretçiye aradığı bilgiyi vermeyen ve çok önce yayınlanmış bir içerikten ziyade, 300 kelimelik, doyurucu ve ziyaretçiyi bilgilendiren yeni yayınlanmış içerikler, sıralamalarda daha üstlerdedir. Eski tarihli içeriğe eklemeler yapılırsa ve gerekli düzenlemelerle kalitesi artırılırsa, bunun sıralamalarda çok güçlü bir etkisi olur. Özellikle çok fazla trafiği olan bloglarda yaşanan düşüşleri önlemek için, biraz daha fazla içerik eklemek ve yazıları güncelleyerek tarih eklemek trafik üzerinde büyük bir etkisi oluşturur.

Kapat