E-Ticarette İade Oranı Nasıl Azaltılır-2

Ücretsiz kargo ya da kapıda ödeme seçeneği gibi avantajlar, tüketicilerin daha fazla çevrimiçi harcama yapmasını sağlar. Bu gibi rahatlıkların sağlanması satışları artırmaya yardımcı olabilir fakat analistlere göre yüksek getiri oranlarına katkıda bulunma oranı düşük bir yüzdedir.

Ürün marjlarının güçlü kalmasını sağlamak için promosyonlara önem verin. Promosyonlar, getiri oranını artıran en önemli faktörlerden biridir. İade etme olasılığı yüksek müşteri grupları da dahil olmak üzere herkese promosyon indirimi gönderin. Yakın zamanda satın alınan ürünlerde yaptığınız indirimler, iade oranının azalmasına ciddi ölçüde katkıda bulunur.

Neden Ürünler İade Edilir?

Satış öncesi e-ticaret öğeleriyle başa çıkmak mümkün olsa da iadelerin tek nedeni satış politikaları ya da ücretsiz gönderim değildir. İadelerin sebepleri sattığınız ürüne ve kime sattığınıza göre değişir.

Aşağıda, e-ticaret konfeksiyon firmalarını rahatsız eden birkaç faktör bulunmaktadır:

Online hazır giyim girişimcileri ve giyim eşyaları üreticileri, bol giysilerin 1 / 4'ünün, bedeni saran giysilerin ise neredeyse  % 50'sinin iade edildiğini gözlemlemiştir. Satıcıya göre iadelerin % 23'ü yanlış ürünün sevkiyatı nedeniyle olurken  % 20'si hasarlı ürünlerin gönderilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ürün fotoğraflarının farklı olması iade oranını artırıyor

Ürüne ait fotoğraflar ile müşterinin aldığı ürünün farklı çıkması iade oranını % 22 artırır. Ürün görsellerinin kaliteli çekilmesi ve çözünürlüklerinin yüksek olması satışları büyük oranda etkiler. Yüksek kaliteli ürün resimleri yalnızca satışları artırmakla kalmaz aynı zamanda resim ile gerçek ürün arasındaki farktan dolayı hayal kırıklığına uğrayan müşterilerin iade oranlarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Mobil cihazlar ürünlerin doğru bir şekilde görüntülenmesi için yeterli olmayabilir

Artık mobil, çevrimiçi perakendenin birincil erişim noktası olduğu için, zayıf mobil kullanıcı deneyimleri, iade oranlarının artmasına neden olabilir. Tüketiciler ürünlerin boyutlarını tam olarak göremeyebilir veya ürünün ayrıntılarını kolayca görebilmeleri daha zor olabilir.

İade Edilen Ürünler Gerçekten İyi Olamaz Mı?

Zappos, müşterileri ayakkabı sipariş etmeye, evde denemeye ve tamamen memnun değillerse onları iadeye davet eden, 365 günlük ücretsiz iki yönlü gönderim ve dönüş politikasını ilk sunan firmalardan biriydi.

Zappos, şirketin en pahalı ayakkabılarını satın alan müşterilerin, satın aldıkları her şeyin % 50'sini iade ettiğini söylüyor. Bununla birlikte, pahalı ayakkabı üzerinde yapılan marj, nakliye masraflarını karşıladığı için iadeler nedeniyle firmanın zarar görmesi engellenir.

E-ticaret perakendecileri, özellikle de giyim satan ürünler, iade oranlarını düşürmek için teknoloji ve iade politikaları ile denemeler yapar.  Bazı perakendeciler, tüketicilerin istenmeyen ürünleri iade süresi konusunda açık sınırlar da uygular.

Tüketiciler öğeleri iade etmek için son dakikaya kadar bekler. İade süresi için belirlenen zaman 2-3 gündür. Bu, envanter tahminini, bütçeleri ve firma personelini etkiler.

Müşteriler Dürüst Mü?

Özelikle giyim sektöründe yapılan online alışverişlerde, insanların kendileri hakkındaki bilgileri doğru göstermemesi, aldıkları ürünün bedenlerine uymamasına neden olabilir. Örneğin L beden giyen biri S beden bir ürün sipariş ettiğinde, bu ürünün müşteriye olmaması, üreticiden ziyade tüketicinin hatasıdır ve tamamen tüketicinin yanlış bilgi vermesinden kaynaklanmaktadır.

İnsanlar, gerçeklikle uyuşmayan şekillerde vücut ölçülerini algılama eğilimindedir. Çevrimiçi giysi sağlayıcıları, tüketicinin kendisi ve gerçekliği algılaması arasındaki tutarsızlıkları yaratıcı bir biçimde tespit ederek uygun getirileri azaltabilir ve daha iyi moda önerileri oluşturabilir.

 

 

Kapat