E-ticaret ile normal ticaret arasındaki farklar

E-ticaret ile normal ticaret arasındaki farklar

E-ticaret internetin sunduğu geniş olanaklar sayesinde gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Hem alıcılar hem de satıcılar açısından büyük avantajları bulunan ticaretin bu çeşidi ülkemizde mobil cihazların yaygın olarak kullanılmasıyla giderek hacmini büyük hızla artırmaktadır. Açılan E-ticaret siteleri sayesinde şirketler ürünlerini tüm dünyadaki tüketicilere kolay ve masrafsız bir şekilde sunarak Pazar paylarını ve karlılıklarını artırıyorlar. Alıcılar ise önlerine açılan sınırsız ürün ve hizmet seçeneği arasından dilediklerine sadece bir tıkla ulaşabilmenin avantajlarından yararlanarak kolay bir şekilde alım yapmanın keyfini çıkarıyorlar.

Peki, geleneksel ticarete göre E-ticaretin hangi farkları vardır? Bir kıyaslama yaptığımızda hangisi daha avantajlıdır? Bu soruları bugünkü yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

E-ticaret ile normal ticaret arasındaki farklar nelerdir?

Maliyetlerin düşmesi: Normal dükkânların ödedikleri kira bedelleri ve satış personeli giderleri gibi sabit giderler E-ticaret web sitesi söz konusu olduğunda önemli ölçüde düşmektedir. Maliyetlerdeki bu düşüş ise ürünlerin fiyatlarına yansıtıldığından E-ticaret sitesi üzerinden çok daha ekonomik fiyatlarla ürün satılmasına olanak sağlanmaktadır.

Daha fazla ürün sayısı ve çeşidi: İnternet satış sitesi üzerinden daha geniş ürün yelpazesine yer verilmesi imkânı alıcılara daha fazla seçenekle daha çok ürün sunulmasına olanak tanımaktadır.

Adrese teslim: E-ticaret sitelerinin sunduğu adrese teslim hizmeti sayesinde ürünler alıcıların evlerine kadar ulaştırılabilmektedir.

Müşteri ihtiyaçlarına hızlı çözüm: İnternet üzerinden alışveriş söz konusu olduğunda müşteri ihtiyaçları daha hızlı tespit edilip taleplere daha kısa sürede yanıt verilebilmektedir. Bu da ürünlerin çok hızlı geliştirilmesine olanak tanır.

Eşit erişim imkânı: Elektronik ticaret pazara girişlerdeki engelleri ortadan kaldırarak herkese eşit bir şekilde erişim kolaylığı sağlamaktadır.

İşlem hızı: İşlemler bilgisayarların kullanımı ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilirken hata oranı önemli ölçüde azalır. Tüm belgeler ve bilgiler kısa bir sürede taraflara iletilir. Bu ayrıca iletişim için harcanan her türlü ek masraftan da işletmeleri kurtarmaktadır.

E-ticaretin normal ticaretle kıyaslamasında ortaya çıkan bu önemli farklar ticaretin bu çeşidinin birçok yönden daha avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle son yıllarda cep telefonu gibi mobil araçların da kullanımı ile popülerliğini büyük bir hızla artıran E-ticaret sektörü ile birlikte online satış siteleri hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almış ve alım satımlarda giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.

Kapat