E-ticaret sitelerinde SEO çalışması

E-ticaret sitelerinde SEO çalışması

Bir e-ticaret sitesinin arama motorunda üst sıralarda yer alması ile arka sayfalarda yer alması arasındaki farkın işletmenin aylık cirosuna birkaç sıfır olarak yansıyabileceğini düşündünüz mü? Web’in her gün değişen ve gelişen ekosisteminde tüm siteler kendilerine iyi bir yer edinmek ve daha çok ziyaret edilmek için adeta bir yarış halindedirler. Bu yarışın kazanılması hedef kitle tarafından daha çok ziyaret edilme ve bunun sonucunda daha çok geri dönüşüm, satış dolayısıyla daha büyük bir karlılık anlamına gelmektedir. Bu da günümüzde yaygın olarak kullanılan Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alarak mümkün olabilmektedir. Peki, ama nasıl? Bir e-ticaret web sitesi nasıl Google’da üst sıralarda yer alır? Daha fazla ziyaretçi ve satış rakamlarına nasıl ulaşılır? Sorular çok cevap ise tektir. Doğru SEO çalışması yapılarak.

E-ticaret sitelerinde SEO çalışması nasıl yapılmalıdır?

Kısaca SEO arama motoru optimizasyonu anlamında kullanılan bir kısaltmadır ve tüm web sitelerinin Google ve Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarına uygun bir şekilde geliştirilmesi için yapılan çalışmaların tümünü içerir. E-ticaret web sitesinde doğru SEO çalışması sitenin temelini oluştururken yapılmaya başlanmalıdır ve bu online satış sitesinin arama motorunun gözünde başarılı olmasını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yapılması gereken SEO çalışmalarını kısaca özetleyecek olursak:

- E-ticaret sitesinin henüz temeli oluştururken piyasada kapsamlı bir analiz yapılmalıdır. Bu analizin sonuçlarına göre sitenin semantik çekirdeğini dikkate alarak bir plan oluşturulmalı ve site içi tüm unsurlar plana göre oluşturulmalıdır.

- Site içi SEO çalışması yaparken dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biri yazıların özgünlüğüdür. Google başta olmak üzere tüm gelişmiş arama motorları web üzerinde kopya ve tekrarlanan içerikle mücadele etmektedirler ve bu kapsamda algoritmalarını sürekli güncellemeye devam ediyorlar. Google’ın 2011 yılında devreye aldığı Panda algoritması özellikle tamamen kopya içerik kullanan e-ticaret web sitelerinin performansını büyük ölçüde olumsuz etkilemiştir. Bunu dikkate alarak sitenin her bir bölümünün özgün metinler içermesi gerektiği unutulmamalıdır.

- Site içi SEO çalışmasında dikkat edilecek önemli faktörlerden biri de doğru site içi navigasyon işlemidir. Site içi dolaşım hem kullanıcılar hem de aramam motoru botları için en uygun hale getirilmelidir. Bu yüzden kategorileri ve alt kategorileri oluştururken iyi bir planlama yapılmalı ve SEO açısından önem taşıyan silo çalışmaları doğru bir şekilde yapılmalıdır.

- Elbette online satış sitelerinde yapılması gereken SEO çalışması sadece site içi çalışmalardan oluşmuyor. SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilen kaliteli optimizasyon işlemleri kendi içinde site dışı bazı çalışmaları da barındırıyor. Bunların başında satış sitesi için doğru link inşası çalışması gelmektedir. Çok büyük titizlik isteyen bir aşamadır. Bu çalışmanın yeterince deneyimli olmayan kişiler tarafından yapılması satış sitesinin arama motoru üzerindeki performansını olumsuz etkileyeceği gibi sitenin ceza alıp tamamen sıralamalarını kaybetmesine bile yol açabilir. Bundan dolayı işin tecrübeli ve uzman kişiler tarafından yürütülmesi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

- Ve son olarak E-ticaret sitelerinin SEO’su düşünülürken son dönemlerde Google tarafından önemi artırılan bir sıralama faktörü de görmezden gelinmemelidir; SSL bu sitelerin olmazsa olmazları arasındadır ve şu anda Google açısından düşük oranda bir sıralama faktörü olarak görülse de ilerleyen dönemlerde öneminin artırılacağı yetkililer tarafından doğrulanmıştır.

Bu yazımızda E-ticaret web sitelerinde yapılan SEO çalışması konusunu kısaca özetlemeye çalıştık. Sitenizin arama motoru üzerinde iyi bir sıralama alıp hedef kitleye kolayca ulaşmasını sağlamak için SEO konusunda uzman kişilerden ve kurumlardan hizmet almanız tavsiye edilir.

Kapat