E-ticaret yaparken ne tarz ürün görselleri kullanılmalı

Bir ürünün satın alınıp alınmayacağı konusundaki ilk etkilerden biri, ürünün görseline aittir. E-ticaret sitelerinin, üzerinde en fazla çalışması gereken konu, ürünlerin ne tarz resimler ile ekleneceğidir.

Kullanıcılar, satın alacakları ürün ile ilgili mümkün olduğu kadar fazla bilgi talep ederler. Bu bilgileri öncelikle ürün açıklamaları ve etiketlerinden sağlamanız gerekli. Daha sonraki aşamada, potansiyel müşteriniz, ürünün görsellerine bakacak ve eğer satın almaya karar verirse sepete ekleyecektir.

Müşteri ürün görsellerinde hangi noktalara dikkat ediyor?

Satın alım yapmayı planlayan müşteriler, ürün görsellerinde öncelikle ürünün rengini net olarak anlamak isterler. Bunun için açıklamalarda anlattığınız renk bilgisine ek olarak, mutlaka görsellere bakarlar.

Ürünün estetik görünüp görünmemesi, satın alma aşamasında kararı etkileyebilecek düzeyde önemli. İnsanlar ne kadar kullanışlı olursa olsun, çoğu eşyadan görsel tatmin de isterler. Örneğin, eşit ölçüde özelliklere sahip iki kahve makinasından biri 10 TL, diğeri 8 TL olsun. Eğer pahalı ürün, görsel olarak daha estetik görünüyorsa, kullanıcı fiyat farkına ve özelliklerine çok önem vermeden, güzel görüneni tercih edecektir.

Bu durumun en belirgin örneği, Apple markasının uyguladığı pazarlama stratejisi. Her ne kadar donanımsal olarak daha üstün ve daha ucuz telefon veya bilgisayar modelleri bulunsa da, pek çok kullanıcı sadece estetik görüntüsünden dolayı, Apple marka ürünlere yönelmekte.

Ürün görselleriniz asla karmaşa içermemeli

Ürünlerinizi tanıtırken, mutlaka sade ve ürünü tam olarak gösteren görseller hazırlamaya özen gösterin. Mümkünse arka planınızda, beyaz veya göz yormayacak farklı bir renk kullanın. Ürün görsellerinizi asla arka planı karmaşık ve ürün dışında unsurlar barındıracak şekilde hazırlamayın.

Sade bir ürün görseli hazırlamak için çok pahalı donanımlara ihtiyacınız yok. Eğer sade arka plan sağlamak istiyorsanız, ürününüzü boş bir duvar önünde veya yere sereceğiniz tek renkli bir kumaş veya örtünün üzerinde çekebilirsiniz.

Görsellerinizi yayınlamadan önce düzenleyin

Photoshop ve benzeri fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak, görsellerinizi internet sitenizde yayınlamadan önce düzenlemenizde fayda var. Bu düzenlemeler sayesinde, görselinizin renk tonlarını daha sıcak gösterebilir, daha göze hitap edecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

Photoshop gibi uygulamalarla düzenlemeler yaparken, mutlaka ürününüzün orijinal rengini koruduğuna emin olun. Çoğu zaman bu tarz filtreler ile düzenleme yapan kullanıcılar, görseldeki ürün renginin değişmesine ve kullanıcıya gerçekte giden üründen farklı görünmesine neden oluyor. Bu durum müşteri memnuniyetiniz açısından hiç de iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Gün ışığını tercih etmeniz öneriliyor

Ürün fotoğraflarınızı çekerken, karanlık bir ortamda yapay ışık kullanmak yerine, güneşli bir günde, gün ışığında çekim yapmanız tavsiye ediliyor. Ancak elbette profesyonel ışıklandırma ekipmanları kullanma fırsatınız varsa, gün ışığı yerine düzgün konumlandırılmış yapay ışık daha güzel bir görsel oluşturmanıza fırsat verecektir.

Görsellerinizdeki en önemli detay, ışıklandırmadan geçmekte. Yeteri kadar düzgün aydınlatılmış ve uygun açıdan ışık alan ürün, her zaman alıcı için daha çekici olacaktır. Bununla ilgili Amazon'un yapmış olduğu deneyde, kullanıcıların karanlık görsellere sahip ürünler yerine, beyaz arka planlı ve daha parlak ışık altında fotoğraflanan ürünleri tercih ettiği kanıtlanmıştır. Bu deney sonrasında, Amazon, bütün ürün fotoğraflarının arka planını beyaza çevirmiş ve yeni ürün görsellerini buna uygun olarak hazırlamaya başlamıştır.

Mümkünse farklı açılarda, birden fazla fotoğraf kullanın

Ürünlerinizi internet sitenize eklerken, mümkün olduğu kadar fazla görsel kullanmaya çalışın. Bu görsellerde, ürünün farklı açılardan ve uzaklıklardan çekilmiş fotoğraflarına yer vermeye çalışın. Hatta, dekor ve buna benzer, belli bir yerde kullanılacak eşyaları, kullanım alanlarındayken fotoğraflayarak bunu da ürün görsellerine ekleyin.

Satışını yapmakta olduğunuz bir vazoyu örnek göstermek gerekirse, öncelikle beyaz ve sade arka planda ana ürün görselini hazırlayın, ek olarak, ayrıntılı görsellerde vazonun bir sehpa üzerinde çekilmiş fotoğrafının da bulunmasını sağlayın.

İpucu : Ürünleri kullanım alanlarında fotoğraflamak yerine, “mashup” adı verilen hazır görsel şablonlarına, photoshop aracılığıyla ürün görselinizi yerleştirebilirsiniz.

Eğer mümkünse profesyonellerle çalışın

Her ne kadar yetenekli ve özenli de olsanız, profesyonel ekipmanlarla, profesyonel çekimler yapanlar kadar düzgün ürün görselleri hazırlayamayabilirsiniz. Bu nedenle eğer mümkünse, profesyonel fotoğrafçılarla çalışın.

Giriş seviyesindeki pek çok e-ticaret sitesi, ürün görsellerini kendileri hazırlamakta. Eğer profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışabilecek bütçeniz yoksa, siz de bu ipuçlarını kullanarak, kendi ürün görsellerinizi hazırlayabilirsiniz.

Kapat