E-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

E-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Gelişen E-ticaret sektöründe yer almaya karar verdiyseniz öncelikle işe iyi bir planlama yapmakla başlamanız gerekir. Fiziki biri dükkâna göre çok daha kolay ve masrafsız olarak açılan bir E-ticaret sitesinin kurulum aşaması ilerleyen dönemlerde başarıya ulaşmak için büyük titizlikle planlanmalıdır. Bu yazıda E-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyim diye soran girişimcilere yönelik birtakım bilgilere yer vereceğiz.

E-ticaret yazılımı seçerken dikkat edilecekler

Online satış sitesi açarken belirli özellikler barındıran bir E-ticaret yazılımına gereksinim duyulmaktadır.

E-ticaret yazılım çeşitleri

- Ücretsiz E-ticaret yazılımı:  İnternet üzerinde girişimcilere özel ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır. Bu tür yazılımlarla online ticarete yeni başlayanlar basit satış siteleri oluşturabilirler.

- Orta fiyatlı E-ticaret yazılımları: Hazır E-ticaret paketleri kullanmak isteyenler ancak bu işlere çok fazla bütçe ayıramayan girişimciler ekonomik olan yazılımları kullanarak E-ticaret web siteleri oluşturabilirler.

- Profesyonel E-ticaret yazılımları: E-ticaret sitelerinin tasarımı ve yazılımı için hizmet veren ve bu işte uzmanlaşmış firmalar tarafından hazırlanmış olan E-ticaret paketleri satışa sunulmaktadır.

- Özel E-ticaret yazılımları: Özel yazılımlar tamamen online satış sitelerinin ihtiyacı doğrultusunda özel olarak tasarlanır ve kodlanırlar.

Dikkat edilmesi gerekenler

E-ticaret yazılımı seçerken birtakım faktörler etkili olmaktadır. Yukarıdaki yazılım çeşitlerinden hangisini seçeceğinize karar vermeden önce bazı unsurları göz önünde bulundurmalısınız.

Bütçe: Bütçe bu aşamada göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerdendir. Öncelikle bu işe ne kadar bütçe ayıracağınıza karar vermelisiniz. Tabii ki en ideali dört dörtlük tasarıma ve altyapıya sahip olan profesyonel yazılımlar kullanmaktır. Ama bütçeniz buna izin vermiyorsa daha ekonomik çözümleri tercih edebilirsiniz.

Ürün tedariği:  Ürünleri nereden ve nasıl tedarik edeceğinize karar vermeniz gerekir. Bazı tedarikçiler ürünlerini komisyon karşılığında satmanıza olanak tanımaktadırlar. Bu tür tedarikçilerle çalışabilmeniz için E-ticaret sitesinin XML entegrasyonuna izin vermesi gerekir.

Ürün sayısı: Çok veya az ürün satıp satmayacağınız kullanacağınız yazılımın seçiminde etkili olacaktır. Bu yüzden E-ticaret web sitesinin altyapı çalışmalarına başlamadan önce ürün sayısı konusunu netleştirmeniz gerekir.

Tüm bu sıraladığımız faktörleri de göz önünde bulundurarak size en uygun E-ticaret yazılımını seçebilirsiniz. Altyapıyı oluşturma aşamasında konusunda uzmanlaşmış bir firmaya başvurarak profesyonel hizmet alabilir ve sonrasında siteniz üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Kapat