E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri

E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri

E-ticaret siteleri sundukları çok sayıda avantajları yüzünden gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri online satış sitelerinin gereken güvenilirlik standartlarını sağlamaları ile artış göstermektedir. Bu yöntemler arasında en fazla tercih edilenlerinin listesine bu yazımızda göz atacağız.

E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri nelerdir?

Kredi kartı: Online satış sitelerinin en fazla tercih ettikleri ödeme yöntemlerinin başında kredi kartı geliyor. Kullanımının çok kolay olmasının yanı sıra taksit olanağını sağlaması kredi kartını diğer yöntemler arasında avantajlı konuma getiriyor. Bir E-ticaret web sitesinde kredi kartı ile alışveriş yapılabilmesi için SSL güvenlik sertifikasının bulunması gerekir.

Sanal kredi kartı: Satış sitelerinde alışveriş yapanların son yıllarda tercihleri arasında bir de sanal kredi kartları yer alıyor. Bu tür kartlar gerçek kredi kartı ile bağlantılı olmanın yanında müşterilere özel limit tanımlama şansı verirler. Bu sayede müşteriler alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini vermiş olsalar bile çalınma durumlarında limit belirlenen kartlardan fazla para çekilememektedir.

EFT: E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de EFT yöntemidir. Bu yöntemde bankalar arası para transferi gerçekleştirilerek güvenli bir ödeme gerçekleşir. Kredi kartına karşı EFT’nin avantajı daha fazla güvenli olmasıdır.

Havale: Havale online alışveriş işlemlerinde yoğun olarak kullanılır. Alıcı ile satıcının hesabının aynı bankada bulunduğu durumlarda havale işlemi yapılır. İşlem kısa sürede gerçekleşir ve EFT’ye göre daha az masraf alınır, bazı bankalarda masrafsızdır.

Kapıda ödeme:  Bu ödeme yöntemi ülkemizde çok yaygın kullanılmaktadır. Avantajı güvenilir olması ve ödemenin ürün tesliminde gerçekleşmesidir.

Paypal: E-ticarette dünya genelinde yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan Paypal son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Kredi kartı bilgilerinin başkalarıyla paylaşılmadan yapılabilme imkânı veren bu ödeme yöntemi kullanım kolaylığından dolayı geniş kitleler tarafından tercih edilmektedir.

Mobil ödeme: Son yıllarda online alışverişlerde kullanılmaya başlayan bu yöntem mobil ağın bulunduğu her yerden ödeme olanağı sağladığından dolayı avantajlı olarak görülmekte ve tercih edilmektedir.

Yukarıda sıraladığımız bu yöntemler dışında E-ticaret sitelerinde ayrıca elektronik kredi kartı, mail order, e-nakit, elektronik para, akıllı kart, elektronik çek, e-cüzdan gibi ödeme yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Kapat