Eticaret siteleri için ne tür hit gerekli, hangi tür hit daha değerli

E-ticaret sektörüne giriş yaptıktan sonra, müşterilerinize ulaşabilmek için çevrenize anlattınız, arkadaşlarınıza tavsiye ettiniz, arama motoru optimizasyonlarını gerçekleştirdiniz ve şimdi sıra beklemeye geldi...

İnternet siteleri için trafik elde etmek zor bir süreç. Özellikle e-ticaret siteleri, bu trafiklerin sağlayacağı dönüşümlere ihtiyaç duyduğu için, hangi tür trafiği elde etmeleri gerektiğini ve bu trafiğin ne gibi bir dönüşüm sağlayacağını hesaplamak ve buna uygun iş planı çıkarmak zorundadır. Başarısız e-ticaret girişimlerinin çoğunun ortak noktası, trafik elde etmekte zorlanmış olmaları ve elde ettikleri trafikten verim alamamaları.

E-ticaret yaptığınız internet sitesine hiç trafik gelmemesinden daha korkutucu bir senaryo bulunuyor; yanlış trafiğin geliyor olması. Eğer sitenize trafik gelmiyorsa, bunun sebeplerini öğrenip düzeltmek kolay bir işlem. Ancak, eğer yaptığınız çalışmaların sonucunda gelen trafik yanlış kişilerden oluşuyorsa ve çok düşük dönüşüm sağlıyorsa, bu genellikle kabus senaryosu olarak gösterilir.

Trafikten çok, dönüşüm oranına ihtiyacınız var

E-ticaret sitelerini, herhangi bir satış yapmayan sitelerle aynı bazda düşünmek yanlış. Satış yapmayan sayfalarda, her demografik alandan, yaştan veya cinsiyetten gelen hit değerlidir. Bu tarz sayfaların ana geliri olan reklam, çoğu reklam yayıncısı tarafından, zaten gelen hite göre gösterilmekte. Yani, bu sitelerin gelir kaynağı otomatik olarak hitin durumuna göre şekillenmekte.

Bu durum e-ticaret siteleri için tamamen farklı. E-ticarette, giriş sayılarından çok, siteye giren ziyaretçilerin sağladıkları dönüşüm oranları önemlidir. Örneğin, kadınlara özel ürünler satan bir internet sitesine girecek 1000 kadın ziyaretçi, 20.000 erkek ziyaretçiye kıyasla çok daha fazla dönüşüm sağlayacaktır. Eğer giriş sayılarınız düşük seyrediyor ancak satışlarınız yeterli seviyedeyse, doğru bir iş yapıyorsunuz demektir. Bunun tam tersi, satışınız az fakat giriş sayılarınız fazlaysa, bir şeylerin ters gittiği aşikar.

Aldığınız her trafik aynı kalitede değil

Sitenize pek çok kaynaktan ziyaretçi gelmesi olası. Hangi ortamlarda tanıtım çalışmaları yürütüyorsanız, o ortam aracılığıyla, potansiyel müşterileriniz internet sitenize ulaşacaktır.

Hit kazandığınız kaynaklar eşit değerde değildir. Örneğin, sosyal medya aracılığıyla gelen kullanıcılar daha fazla satın alma eğilimine sahipler. Ancak podcast ve buna benzer yayınlar aracılığıyla internet sitenizi ziyaret eden kişiler, diğerlerine kıyasla çok daha az alışveriş yapmaktalar. Elbette ziyaretçilerin değeri bununla da sınırlı kalmayarak, bu dallarda da alt kategorilere ayrılabilir. Hatta Facebook üzerinden gelen ziyaretçinin, gruplardan, sayfalardan veya birinin yaptığı profil paylaşımından gelmesi bile değerini değiştirecek ve dönüşüm oranlarına etki edecektir.

En iyi dönüşüm e-posta listelerinden alınıyor

Reklamlar veya sosyal medya çalışmalarına kıyasla, en iyi dönüşümü internet sitenizin e-posta listesine göndereceğiniz tanıtım mailleri sağlıyor. Bu yüzden, e-ticaret yaparken, mutlaka e-posta listeleri oluşturmanız gerekli.

Belli ve sıkmayan aralıklarda, yeni ürünlerin ve kampanyaların tanıtıldığı e-postaları, sizin listenize kaydolmuş kullanıcılara göndererek tanıtım yapabilir ve buradan gayet iyi dönüşümler elde edebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken asıl nokta, asla kendi rızası dışında kimseyi listeye eklememek. Eğer böyle bir şey yaparsanız, spam mail tanıtımlarından hiçbir farkınız kalmaz ve marka imajınızı kurtarılamaz derecede zedelersiniz.

Hedeflenmiş trafiğe ihtiyacınız var

Hedeflenmiş trafik, size en iyi dönüşümü sağlayacak olan ziyaretçilerden oluşmalı. Bunu elde etmek, dürüst olmak gerekirse bir hayli zor. Ancak elde ettikten sonra, bu ziyaretçilerin, tekrar alım alışkanlıkları geliştirmesi olası. Yani, hedeflenmiş bir grup müşteriyi alışverişe iterseniz, onların sizi tekrar tercih etmesi büyük bir ihtimal.

Hedeflenmiş trafik elde etmek için öncelikle müşterilerinizi tanımanız gerekli. Hangi yaş, cinsiyet veya eğitim seviyesine sahip insanların alışveriş yaptıklarını anlamanız ve ona uygun şekilde tanıtım yapmanız önerilmekte. Bu sayede, gerek ücretli gerekse vakit harcayarak yapacağınız tanıtımların daha verimli gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret uzmanlarının bu konu ile ilgili tavsiyesinde, hangi trafiğe ihtiyacınız olduğunu anlamak için, bugüne kadar en iyi dönüşümü sağlamış olan müşteri grubunu incelemenizin gerekli olduğu söylenmekte. Daha sonra, o grubun niteliklerindeki müşteri portföyünüzü iki katına çıkarırsanız, başarılı bir kampanya yürüttüğünüz kabul edilebilir.

Organik ziyaretçi mi yoksa reklam mı?

Araştırmalara göre, Google veya farklı arama motorlarından gelen ziyaretçiler, ücretli tanıtımlara kıyasla çok daha fazla dönüşüm sağlıyor. Reklam ve tanıtım çalışmalarına ayırdığınız bütçeden önce, arama motoru görünürlüğü kazanmak için optimize çalışmaları yaptırmanız fayda var.

Kullanıcılar, reklamlardan ziyade, kendi araştırmaları sonucunda buldukları internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih etmekteler. Bu yüzden, arama sonuçlarında, ziyaretçi tarafından bulunan bir marka olmanız, dönüşüm oranlarınızı artıracaktır.

Kapat