Google Anında Arama Özelliğini Kaldırıyor


Seo uzmanlarının çok sevdiği Google Instant (anında arama) özelliği artık kaldırılıyor. Google Instant’in çalışma mantığı; arama yapılan kelime yazılırken, kelime ile ilgili daha önceden yapılmış en popüler aramaları önermesi idi. Pek çok kullanıcı tarafından görüldüğü halde fazla ilgi görmeyen özellik, arama yapılacak konunun ilk iki kelimesi girildikten sonra olası arama içeriklerini öneriyordu. Fakat, ilk iki kelimeye göre yaptığı varsayımlar neticesinde çıkardığı sonuçlar, asıl arama cümlesi ile ilgisiz oluyordu. İki kelime girerek çıkan sonuçlardan aradıklarını seçmek isteyen kullanıcılar, önerilen sonuçlar istediklerinden farklı olduğu için, bu özelliğin hiçbir faydası olmuyordu.


Google Instant Neden Kaldırılıyor?
Geçtiğimiz günlerde, mobil çağını izleyen aşamalara hazırlık yaptıklarını ve anında aramayı kaldırdıklarını söyleyen Google, anında arama özelliğinin asıl amacının, masaüstü bilgisayar kullanan tüketicilerin yaptıkları aramalarda daha az zaman harcamalarını sağlamak olduğunu fakat bunun gerçekleşmediğini belirtti. Masaüstü kullanıcıları hızla mobil kullanımına geçerken, Google’ın da tüketici alışkanlıklarına göre kendini yenilemesi gerekiyordu. Mobildeki ekran boyutu gibi kısıtlamalarda Google Instant özelliği anlamsız kalıyordu. Google anında arama özelliğinin kapladığı alan, kullanıcıların aramalarını kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırıyordu. Google, hangi cihaz olduğu fark etmeksizin, tüm arama işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi için farklı fikirler denediklerini açıkladı.


Google’ın 2010’da yaptığı açıklamada, anında arama özelliğinin, arama işlemini 2 saniye ile 5 saniye arasında hızlandığını söylemişlerdi. Buna ek olarak, aramalara en yakın tahminleri yaparak, kullanıcıları en doğru bir şekilde yönlendireceklerini de ifade etmişlerdi. Görüldüğü gibi bu sözler, yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı gerçekleşemedi.


Google’ın verdiği bir söz daha vardı, o da enter tuşuna basmadan, yan tarafta ilgili aramaları görmekti fakat bu özelliği kullanıcıların çok sevdiğini söyleyemeyiz.


Mobil Çağı Bu Değişimden Nasıl Etkilenecek?
Mobil çağı 21 Nisan 2015’te başlamıştı. Google, çağa ayak uydurarak mobil cihazlardaki kullanılabilirliğini sürekli denetliyor. Son dönemlerde yapılan her yeniliğin mobil cihazlar ile ilgili olduğu aşikar. Masaüstü kullanıcıların yaptıkları aramalarda, mobile uyumlu sitelerin daha fazla avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Google Instant’ın kaldırılmasının bir sonucu olarak, mobil cihazlar için bir yenilik beklenebilir.

Kapat