Göze Çarpan Kişisel Bir Marka Nasıl Oluşturulur? -2

Kişisel marka oluşturma sürecinde etkili ve fark yaratan bir marka oluşturmak için gereken adımlardan birkaç tanesini önceki yazımızda vermiştik. Rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlayacak kalitede bir marka için yapmanız gerekenlere devam ediyoruz.

Bir Şeyler Yapın, İnsanlara Kendinizi Anlatın

"En iyi şarkı söyleyenlerin dışında kuşlar ötmüyorsa ormanlar çok sessizdir"  Henry Van Dyke

Bir şeyi başlatmak için yaptığınız çabaların çoğunun kapalı kapılar ardında kalması size bir şey kazandırmaz. Yaptıklarınızı paylaşmazsanız kimsenin bundan haberi olmaz.

Yaptıklarınıza Sahip Çıkın, Siz Yapmazsanız Kim Yapacak?

Birçok girişimci için ilk müşterileri arkadaş ve aile üyesidir. İlgilenenlere bakan insanlar, başlangıçta bir fikir edinmek için güven duymak ister.

Bir kilometre taşı veya ufak bir zafer sizin için önemliyse, insanlara işinizi başlatıp başlatmadığınızı, belli sayıda satışa ulaşıp ulaşmadığınızı, nitelikli bir makaleyi paylaşıp paylaşmadığını ya da güzel bir müşteri tarafından markanızın beğenildiğini söyleyebilirsiniz.

Hikayenizi İçerik Üzerinden Yayın

İçerik pazarlaması, her marka için kolay değildir. Ancak, adınızla birlikte içerik üretirken kişisel markaları oluşturmak ve paylaşılacak içeriği seçmek için çok yönlü bir strateji olabilir. Paylaşmayı seçtiğiniz şey sizi ve ilgilerinizi yansıtırken, çevrimiçi olarak aktif bir yer tutmanıza yardımcı olur.

Hikayeler anlatın, öğrendiğiniz şeyleri öğretin ya da ilginç, eğitsel veya insanlara bir şeyler vermek için içerikler paylaşın.

YouTube'da bir vlog başlatabilir, podcast yayınlamayı öğrenebilir, diğer bloglarda misafir olarak yazabilir, Snapchat veya Instagram Hikayeleri ile neyle uğraştığınızı gösteren bir sahne arkası görünümünü sunabilirsiniz.

Aynı kurallar, genel olarak içerik pazarlamacılığında da geçerlidir: Kitlenizin umurunda olduğu bir içeriği koyun, ilgilerini çekin ve zamanla daha fazla dikkat çekin.

Kendinize Karşı Siz Olmak, En Acımasız Eleştiriler Kendinizden Gelsin

"Siz de bir marka olabilirsiniz. Bunu sevebilirsiniz de sevmeyebilirsiniz de.”  Marc Eckō

Birçoğumuz Linkedin'de, Facebook'ta yaptığımızdan farklı şeyler paylaşırız. Bunun bir nedeni vardır. Birçok insan hayatlarının diğer bölümlerinde olduğundan çok çalışmak için farklı bir yüze bürünürler.

İzlenim yönetimi, başkalarının markanızı nasıl algıladıklarını kontrol etmek ve filtrelemek için yaptıklarınızdır. Çevrimiçi varlığınızla ilgili gizlilik varsayımını yapmak kolay ve anlaşılır bir şeydir. Ancak bu yaptığınız izlenimi yönetmek değil, yalnızca maskelemektir.

Bunun yerine, markanızı halka açık ve keşfedilebilir hale getirmek için sosyal profillerinizden bazılarını seçmenizi ve paylaşmanızı öneririz. Pek çok sosyal ağ, profilinizin hangi bölümlerinin kimler tarafından görülebileceğini seçmenize izin verir. Örneğin, Facebook, "Arkadaşlar"dan daha sınırlı bir etkinlik görünümü olan "İzleyenler" i toplar.

Snapchat ve Instagram Hikayeleri, bazı haberleri herkese açık şekilde göndermenizi sağlarken bazıları da bireysel kişilerle özel olarak paylaşmanızı sağlar.

Linkedin gibi sosyal ağlar ise halka açık ve profesyonel olmak için hazırlanmıştır. Kariyeriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, iletişim kurmak veya sizinle iş yapmak isteyen herkes için hedef olarak optimize edilmelidir.

Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz bir platform oluşturmak için sosyal hesaplarınızı nasıl kuracağınızı düşünün.

Topluluklara Katılın ve Doğru Çevrelerde Bir Varlığa Sahip Olun

Çevrimiçi olarak yaptığınız her şey birer dijital ayak izi oluşturur. Bunlar, yorumlar bırakmak, beğenilmekte olan yayınlar yapmak veya videoları tweet atmak için yapılan işlemlerdir. Ayak izinizi doğru yerlere bırakmak etkili bir şekilde başkalarıyla ağ kurmanıza, işinizde ilgi uyandırmanıza ve tıklamalarınızı sitenize çekmenize yardımcı olabilir.

Çabalarınızın bir parçası olarak, hedef kitlenizin yaşadığı toplulukları araştırabilir ya da kurabilirsiniz. Örneğin, Lake Providence Lodge kokulu Wax Melts'in sahibi olan Karen Kawallek, tutkusunu paylaşan insanları tanımaya çalışan benzer bir grupta biraz zaman geçirdikten sonra, ev yapımı balmumu eritici maddelerinin etrafında bir topluluk kurdu. Böylece müşterilerinin belli bir yerde toplanmasını sağlayarak onları kendine çekti.

Eylemleriniz, bu topluluklara değer katmayı amaçlamalıdır. Herhangi bir şey göndermeden önce, topluluğun bütünlüğünü veya kurallarını iyice incelemeye ve tanımaya dikkat edin. Değer katan şeyleri yapmak için sesinizi kullanmaya odaklanın: öğretmek, eğlendirmek, çekici ve ilham veren paylaşımlar yaparak büyüyebilirsiniz.

Kişisel Profillerinizi Kişisel Markanız İçin Optimize Edin

Profiliniz veya biyografiniz, yaptıklarınızla ve sunduğunuz hizmetlerle iletişim halinde olduğunuz yerdir. Ayrıca çevrimiçi mağaza / blog / kitap / açılış sayfanıza doğru başkalarının ilgisini çekmek için çeşitli bağlantıları yaptığınız yerdir.

İyi bir biyografinin gücü göz ardı edilmemelidir. Dijital ayak izinizin, profilinizdeki meraklı tıklamalara, markanıza erişmelerine, hatta satışlarınızı artırmanıza fırsat tanıdığını unutmayın. Biyografinize ilham vermek için daha önce bahsettiğimiz kişisel marka bildirimini kullanabilirsiniz.

Richard Branson'un biyografisine bir göz atın ve yalnızca kişiliğini ve ilgi alanlarını değil, aynı zamanda şirketinin Twitter tutamacını ve bloguna bir bağlantıyı nasıl kattığını gözlemleyin.

Twitter İpucu: Stratejik olarak, profilinizin üst kısmına bir tweet ekleyin, ardından diğer hesaplarla aktif şekilde uğraşın. Hangi tweetlerin zaman içinde profil tıklamaları ürettiğini görmek için Twitter Analytics'i kullanın.

Biyografiniz farklı profiller için farklılık gösterse de, genelde aşağıdakilere sahip olacaksınız:

  • Adınız (insanların aradığı gibi).
  • Sizinle ilişkili şirketler veya diğer sosyal hesaplar.
  • Profil resminiz için güzel bir fotoğrafınız.
  • Yaptıklarınıza bağlı olan alakalı anahtar kelimeler
  • Kişiliğinizi yansıtan arka fon.
  • Seçtiğiniz stratejik bir bağlantı veya harekete geçirici mesaj.

Dünya Sizin Sahnenizdir

Tutkunuzu dışarıda bırakıp bir girişimci, sanatçı, yapımcı olarak ya da hayatınızı değerli kılan şeylerden biri haline getirmeye karar verirken şaşırtıcı bir şey olur.

Kişisel markanız doğal bir şekilde gelişir, çünkü en iyi benliğiniz kim olduğunuza bağlı olarak ve yaptıklarınızın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hepimizin bir ses, hikaye ve bir platform oluşturma imkânımız var.

Kapat