İçerik Optimizasyonu: Okuyucuları Gelirlere Dönüştürme-2

İçerik pazarlaması ile ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için potansiyel satışları artırmakla işe başlayabilirsiniz. Bir önceki yazımızda da değindiğimiz gibi, içerik pazarlaması büyüme formülünün çarpanlarının her birindeki %30’luk artış, firmaların 2 kat daha çok kazanmalarını sağlıyor.

Firmanız için yapabileceğiniz en önemli şey, potansiyel müşterilere sağladığınız değere odaklanmaktır. Normları bırakın ve pop up menülerden vazgeçin.

Satın Alma Sıklığının Artırılması

Potansiyel müşterilerin sitenizden daha sık alışveriş yapmalarını sağlamak için bir satış listesi oluşturmanız gerekir. Bunu nasıl yapabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Listenizi seçmek için öncülük etmek pahalı olabilir. Örneğin, sitenize reklamlar için ödeme yapıyor olabilirsiniz. Ziyaretçiler sitenize girdiğinde çok ve sık satın almalar yapmalarını istiyorsunuz. İlk satın alım işleminden sonra, kazanma maliyetiniz az kaldığından kar marjınız artacaktır. Bu yüzden formüldeki son iki çarpan olan satın alma sıklığı ve ortalama sipariş değeri çok önemlidir.

Nintendo Switch'i satın alan müşterilerin % 25'inin neon kontrol cihazlarını satın almak için bir hafta sonra geri döndüğünü biliyor muydunuz? % 65’i hiç geri gelmiyor ve geri kalanı başka bir şey satın almak için siteye geri dönüyor.

Bir Nintendo Switch satın alanlara, ilk satın alımlarından bir hafta sonra indirimle alabilecekleri neon kontrol cihazları hakkında e-posta göndermeye başlayın. Bu oldukça etkili bir pazarlama taktiğidir.

Bu işlemi diğer en çok satan ürünleriniz için de tekrarlayabilirsiniz. En çok sattığınız ürünlerin tamamlayıcılarının hangi ürünler olduğunu  ve mevcut satın alma modelleri etrafında nasıl bir huni oluşturabileceğinizi tespit edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak bir indirim merdiveni de uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir haftadan sonra % 5, iki sonra % 10 ve üç haftadan sonra % 15 indirim göndermek gibi olabilir. Sadece bu sürecin çok uzun sürmesine izin vermeyin. İnsanlar sürekli rahatsız edilmekten hoşlanmazlar ve bu da onlara değer verdiğinizi göstermekten çok sıkıntı duymalarına sebep olur.

Ortalama Sipariş Değerinin Artırılması

E-postalarına gelen indirim maillerinin insanları daha sık satın almaya teşvik ettiği bir gerçektir. Peki her alışveriş yaptıklarında daha fazla harcama yapmalarını nasıl sağlayabilirsiniz?

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, ürünleri bir araya toplamaktır. Nintendo Switch örneğinde olduğu gibi ürünlerin birinde veya her ikisinde hafif bir indirim önerebilirsiniz.  Bu sayede potansiyel satışların genelini artırarak, kazancınızı katlayabilirsiniz. Başka bir seçenek de mevcut bir müşteriye çapraz satış yöntemleriyle ek bir ürün satabilirsiniz.

Çapraz satış formüllerinden bir tanesi:

Aciliyet x indirim = Kar

Oldukça açıklayıcı olan bu formülde aciliyet ile indirim birleştiğinde satın almaların sayısı ciddi bir şekilde artıyor. Örneğin “%70 indirimde son 3 gün” ibaresi her zaman müşterileri cezbetmiştir. İhtiyaç duyulup duyulmadığına bakılmaksızın, bir anda insanları satın almaya teşvik eden bu ifade pazarlamacılıkta en çok kar getiren satış formüllerinden biridir. Yalnız burada önemli olan, çok stoklu ve yüksek kar marjlı bir ürün kullandığınızdan emin olmanız gerektiğidir.

Harika olan bir şey de bu stratejilerin hepsinin e-postayla yapılabildiğidir. Neyin işe yaradığını çözdüğünüzde onu otomatikleştirebilirsiniz. Elbette, ürünleri, resimleri, fiyatları ve indirimleri sürekli test etmeye devam etmelisiniz. Fakat bunları optimize etmeye odaklanırken arka planda son iki çarpanı kullanarak çok fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç

Çoğu kişi sayfa görüntülemeye ve paylaşım yapmaya sıkışıp kaldığı için içerik pazarlamasının önemini kavrayamamış durumdadır. Bu ölçümler gelirden çok uzaktır. Bu, bazen içerik anında bir pazarlama stratejisi yerine uzun vadeli bir marka bilinci oluşturma egzersizine benzemektedir.

İçerik pazarlaması yaparken satın alma sıklığına ve potansiyel satışlara odaklanmanız büyümenizi artıracaktır. İçerik optimizasyonunda, işinize yarayan ve yaramayan içerikleri tespit ederek içerik pazarlamasının avantajlarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Kapat