Küçük İşletmenizin Satışlarını Artırmak İçin 4 Fikir

Küçük işletmeler için e-ticaret sektöründe başarılı olmak, zorlu rekabet şartları nedeniyle hayli güçtür. Rakipler arasında fark yaratarak müşteri potansiyelini artırmak ve sektörde belli bir yer edinmek için tanıtımdan pazarlamaya kadar her alanda etkin bir şekilde çalışmak gereklidir. Farklı sektörlerle işbirliği içine girerek maliyetleri düşürmek ya da farklı fikirleri harmanlayarak yeni teknikler geliştirmek etkili olabilir.

1.Geleneksel tanıtımda birlikte çalışarak marka bilinirliğinizi artırın

Markanızın tanınmaması, tüketicilere ulaşmanızı engellediği gibi satışlarınızın artmasını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle reklamınızı yaparken uyguladığınız yöntemlerde değişiklik yaparak ziyaretçilerin markanızı tanımasını sağlamalısınız.

Perakendeciler, müşteri sayısını artırmak istediklerinde promosyoncular gibi kapı kapı dolaşarak tanıtım yapmanın bir işe yaramadığını çoktan fark etmiş durumdadırlar. Bu geleneksel yöntem, günümüz teknolojilerinin klasik pazarlama tekniklerini değiştirmesi ile birlikte yerini bambaşka biçimlere bırakmıştır.

Küçük işletmelerin geleneksel reklamcılığa ayıracak bütçelerinin kısıtlı olması, çok büyük yatırımlar yapmalarını engeller. Ancak bulundukları bölgelere daha çok insanın katılması için diğer sektörlerdeki işletmeler ile bir işbirliği içine girdiklerinde, bulundukları bölgenin tanıtılması, tüm işletmeleri etkileyecektir. Bu da doğal olarak daha düşük maliyet ile satışlarının artmasını sağlayacaktır.

Örneğin bir gıda dergisine tek bir firmanın reklam vermesi ile birkaç firmanın birleşerek bölgesel bazda reklam vermesi, alışveriş bölgesinin tanınmasını ve oradaki tüm firmaların bundan yararlanmasını sağlayacaktır.

2. Harcamaları takip edin, pazarlama bilginizi geliştirin

Bir e-ticaret sitesi kurarken pazarlama becerilerinizi geliştirmek, bütçe yetersizliklerinden kaynaklı harcama sorunlarıyla başa çıkabilmenizi kolaylaştırır. Bu konuda kazanacağınız bilgi ve tecrübeler, uzun vadede firmanız için bir kazanç olarak geri dönecektir.

Özellikle dağıtım maliyetleri küçük işletmeler için masraflı olabilir. Maliyetleri düşürmek ve işinizin büyümesine katkı sağlamak için kargo firmalarıyla anlaşmalar yapabilirsiniz.

3.Firmanızın rakiplerinizden ayrılan özelliklerini ön plana çıkarın

Küçük firmalar rakiplerinden onları farklı kılan özellikleri iyi analiz etmeli ve bu farkları onlardan daha iyi olmak için kullanmalıdırlar. Yenilikçi iş modellerini kullanan küçük işletmeler müşterilerine daha çok değer verirler. Daha yüksek fiyatlar alarak kar oranları artırılabilir, kullanılan dijital modeller ile daha hızlı gelişmeler sağlanabilir.

4.Ürün çeşitliliğinizi artırın

Küçük işletmeler için ürün çeşitliliğinin fazla olması, ziyaretçilerin sitede daha çok durmalarını ve hiç akıllarına bile gelmeyecek bir ürünü almalarını sağlayabilir. Ürün satın alan müşteri, siteden çıkmadan önce farklı seçeneklerle karşılaşmazsa bir daha siteye dönme olasılığı oldukça düşüktür. Bu da potansiyel bir müşteri kaybı demektir. Fakat müşterinin ilgisini çekebilecek başka ürünler olursa farklı ürünlerin satışları artabileceği gibi, müşterinin siteye bağlılığı da artacaktır.

Kapat